Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nad Zatoką Perską widmo nowych rebelii

0
Podziel się:

Władze Bahrajnu zamknęły opozycyjna gazetę. W Omanie zwolniono 57 więźniów.

Nad Zatoką Perską widmo nowych rebelii
(PAP/ EPA)

Władze Bahrajnu zamknęły główną gazetę opozycyjną w kraju, oskarżając ją o _ nieetyczne _ przedstawianie antyrządowych protestów. Protesty te trwają od 14 lutego.

Gazeta _ Al-Wasat _ nie pojawiła się dziś po ogłoszeniu w państwowej telewizji komunikatu ministerstwa informacji o jej zamknięciu. Zostało zamknięte także jej wydanie internetowe.

Władze Bahrajnu wzięły pod kontrolę media i internet po wybuchu protestów, w których zginęło co najmniej 20 osób.

Opozycja domaga się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chce też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących około 70 proc. ludności, przez rządzącą mniejszość sunnicką.

Zobacz także: Pakistańscy robotnicy w Bahrajnie żyją w strachu (Aljazeera English, ang.):

Maleńki Bahrajn ma strategiczne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, gdyż stacjonuje tam V Flota USA odpowiedzialna za bezpieczeństwo w newralgicznym rejonie Zatoki Perskiej.

Z kolei władze Omanu poinformowały w niedzielę o zwolnieniu 57 uczestników antyrządowych demonstracji. Według analityków jest to próba złagodzenia napięcia po starciach policji z demonstrantami, w których w piątek zginęła jedna osoba.

W mijającym tygodniu aresztowano w Omanie ponad 100 osób, domagających się podczas demonstracji pracy i lepszych warunków życia oraz swobód demokratycznych.

Po zamieszkach od końca lutego rządzący od 40 lat krajem sułtan Omanu Kabus ibn Said as-Said zdymisjonował kilku ministrów, obiecał utworzenie nowych 50 tysięcy miejsc pracy i podniesienie płac.

Zobowiązał się też do scedowania części władzy ustawodawczej na częściowo wybieralne ciało, jakim jest Rada Omanu, która pełni wobec rządu funkcję doradczą. Obecnie jedynie sułtan i jego gabinet mogą ustanawiać prawo.

Monarchie Zatoki Perskiej ogłosiły niedawno utworzenie liczącego 20 mld dolarów funduszu rozwoju, aby pomóc Omanowi i Bahrajnowi, dwóm najbardziej dotkniętym w regionie niepokojami społecznymi członkom Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Dynastia rządząca Omanem jest od wielu lat popierana zarówno przez Waszyngton, który uważa ją za kluczowy element swej strategii w regionie, jak i przez Iran, rywala USA do wpływów w Zatoce Perskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kuwejt;przywroci;pokoj;w;bahrajnie,224,0,801504.html) Kuwejt przywróci pokój w Bahrajnie? Szyici chcą, by Kuwejt został mediatorem między nimi a rządem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t135140.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nocne;starcia;w;bahrajnie;1;osoba;nie;zyje,89,0,801113.html) Nocne starcia w Bahrajnie. 1 osoba nie żyje Zginął 71-letni Isa Mouhammed, który udusił się gazem łzawiącym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/saudyjczycy;nie;chca;pacyfikowac;bahrajnu,131,0,800899.html) Saudyjczycy nie chcą pacyfikować Bahrajnu W kraju trwają demonstracje szyitów, którzy domagają się swobód politycznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)