Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadal nie ma porozumienia ws. statutu Muzeum Czartoryskich

0
Podziel się:

Nadal nie ma porozumienia w sprawie statutu Muzeum Książąt Czartoryskich w
Krakowie, które od tego roku miało być instytucją współprowadzoną przez ministerstwo kultury. Brak
zgody może opóźnić otwarcie placówki dla zwiedzających.

Nadal nie ma porozumienia w sprawie statutu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które od tego roku miało być instytucją współprowadzoną przez ministerstwo kultury. Brak zgody może opóźnić otwarcie placówki dla zwiedzających.

Według ministra Bogdana Zdrojewskiego negocjacji wymaga m.in. ulokowanie Fundacji Książąt Czartoryskich w nowej instytucji i określenie jej uprawnień.

Muzeum Książąt Czartoryskich od 1950 r. jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, minister zaproponował rozdzielenie tych placówek.

Na początku września zeszłego roku Zdrojewski i fundator Fundacji Książąt Czartoryskich książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury - Muzeum Czartoryskich.

"Dochodzimy w rozmowach do pewnych detali, które dają szansę wyjścia z patowej sytuacji" - powiedział dziennikarzom podczas piątkowej wizyty w Krakowie szef resort kultury i dziedzictwa narodowego. Jak zaznaczył nie możliwości zaangażowania finansowego ministerstwa w tworzenie nowej placówki, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy prawne.

"Nie mogę doprowadzić do sytuacji, iż instytucja, którą obecnie budujemy, będzie miała jakąkolwiek wadę prawną skutkującą poważnymi konsekwencjami w latach następnych" - podkreślił Zdrojewski. Dodał, że czas poświęcany obecnie na negocjacje prawne, choć na razie nieznacznie, ale przesuwa termin otwarcia muzeum dla zwiedzających. Pierwotnie planowano, że nowa ekspozycja w Muzeum Książąt Czartoryskich będzie gotowa w 2014 r.

Minister podkreślił, że dla niego najważniejsze jest "naprawienie błędów popełnionych dawno temu w konstruowaniu zasad współpracy między Fundacją Książąt Czartoryskich a Muzeum Narodowym i Krakowem".

"Byłem gotowy na to, żeby instytucja powstała 1 stycznia tego roku i byłem przekonany, że Fundacja także jest do tego gotowa. Okazało się, że porozumienia, które podpisaliśmy nie są kwestionowane, natomiast porozumienia zawarte ustnie wymagają dalszych negocjacji. Troszkę mnie to martwi" - powiedział Zdrojewski.

Minister mówił, że rozmowy dotyczą m.in. ulokowania Fundacji Książąt Czartoryskich w nowej instytucji i jej uprawnień, sposobu powoływania dyrektora i jego autonomii oraz przestrzegania przepisów ustawy o muzeach. "Zgoda księcia na określone rozwiązania zgodne z przepisami polskiego prawa będzie oznaczać, że miesiąc później powstanie instytucja" - powiedział minister.

Najważniejsze prace budowlane w remontowanym od 2010 r. Pałacu Czartoryskich zostały wykonane. Zdaniem Zdrojewskiego wątpliwości, co do sposobu przyszłego eksponowania niektórych fragmentów zbiorów, powinni rozwiać specjaliści.

Prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Anna Kraińska zaznaczyła w rozmowie z PAP, że o negocjacjach z ministerstwem w sprawie statutu może wypowiadać się jedynie książę Adam Karol Czartoryski. Jak mówiła fundacja złożyła wnioski o dotacje ministerialne i dotacje ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na kontynuowanie prac remontowych. W Pałacu przy ul. św. Jana trwają obecnie jedynie drobne prace wykończeniowe finansowane ze środków własnych fundacji. "Trwają też prace dokumentacyjne dotyczące scenariusza przyszłej wystawy" - powiedziała PAP Kraińska.

Jeśli do porozumienia w sprawie powołania nowej instytucji kultury nie dojdzie, Muzeum Czartoryskich pozostanie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Do tej pory na ten remont Muzeum Czartoryskich wydano ok. 25 mln zł (pieniądze pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, środków Fundacji Książąt Czartoryskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa), a do dokończenia prac i wyposażenia obiektu potrzeba kolejnych 30 mln zł. (PAP)

wos/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)