Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadal nie wszystkie dzieci romskie uczęszczają do szkół

0
Podziel się:

Nadal nie wszystkie dzieci romskie uczęszczają do szkół. W roku ubiegłym
było to 2,6 tys. dzieci z 3,1 tys. objętych obowiązkiem szkolnym. Średnia ich ocen wynosiła 3,1;
stąd w szkołach potrzeba zatrudniania asystentów i tzw. nauczycieli wspomagających - wynika z
danych przedstawionych przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Nadal nie wszystkie dzieci romskie uczęszczają do szkół. W roku ubiegłym było to 2,6 tys. dzieci z 3,1 tys. objętych obowiązkiem szkolnym. Średnia ich ocen wynosiła 3,1; stąd w szkołach potrzeba zatrudniania asystentów i tzw. nauczycieli wspomagających - wynika z danych przedstawionych przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Dane te, podsumowujące ubiegłoroczną edycję Programu na rzecz społeczności romskiej, zostały przedstawione na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

W województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim do szkół uczęszczały niemal wszystkie dzieci, objęte obowiązkiem szkolnym. Najmniej ich chodziło do szkół w woj. podkarpackim, mazowieckim i wielkopolskim. W większości województw dominowały oceny dostateczne i mierne; najwyższe oceny otrzymywały dzieci pochodzenia romskiego w województwach: lubuskim i zachodniopomorskim (średnia 3,6).

Frekwencja wśród dzieci romskich wynosiła: od 55 proc. (w woj. łódzkim) do 100 proc. (w woj. pomorskim). Uczniom pomagali w nauce tzw. asystenci edukacji romskiej. W ubiegłym roku zatrudniono ich 87; oprócz tego zatrudnionych zostało także 138 nauczycieli wspomagających. W ramach programu zaopatrywano dzieci w podręczniki, przybory szkolne i pomoce dydaktyczne, w mniejszym stopniu - dożywianie dzieci w szkole.

Ponadto prowadzone były prace nad poprawą sytuacji bytowej rodzin romskich. W roku ubiegłym wyremontowano 434 mieszkania w 13 województwach. Wybudowano także 16 nowych mieszkań w województwach kujawsko-pomorskim, małopolskim i mazowieckim. 48 mieszkań podłączono do kanalizacji i wodociągów; najwięcej takich prac wykonano w woj. zachodniopomorskim, opolskim i dolnośląskim.

W roku ubiegłym ponad 1 tys. osób objęto szczepieniami ochronnymi i badaniami profilaktycznymi; zatrudniono w tym celu 35 pielęgniarek środowiskowych. Z danych, przedstawionych przez ministerstwo wynika, że na jedną pielęgniarkę przypada obecnie 36 Romów.

W roku 2008 na realizację Programu przeznaczono 14,6 mln zł czyli o ponad 600 tys. zł więcej niż rok wcześniej. PAP)

dom/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)