Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadal wiele wypadków na drogach

0
Podziel się:

W 47 tys. wypadków zginęło w roku ubiegłym
ponad 5 tys. osób, a 59 tys. zostało rannych - wynika z informacji
na temat stanu bezpieczeństwa drogowego w roku 2006, z którą we
wtorek zapoznał się rząd. Oznacza to, że "mimo pewnej poprawy,
zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników transportu drogowego
jest nadal wysokie".

W 47 tys. wypadków zginęło w roku ubiegłym ponad 5 tys. osób, a 59 tys. zostało rannych - wynika z informacji na temat stanu bezpieczeństwa drogowego w roku 2006, z którą we wtorek zapoznał się rząd. Oznacza to, że "mimo pewnej poprawy, zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników transportu drogowego jest nadal wysokie".

Najczęściej spotykane przyczyny tragedii to: niska kultura jazdy i lekceważenie przepisów ruchu drogowego, zły stan infrastruktury oraz mało skuteczny nadzór nad ruchem.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadziła w 2006 r. wiele działań o charakterze szkoleniowym, a także kampanie na rzecz bezpieczeństwa ruchu. Wydawała broszury i poradniki oraz współfinansowała edukacyjno-informacyjne programy radiowe i telewizyjne o tej tematyce.

"Mimo tak szeroko zakrojonych działań, realizowanych we współpracy z policją i innymi podmiotami, których skutkiem było zmniejszenie o ponad 1.200 liczby wypadków, nie udało się 2006 r. zrealizować przyjętego na ten rok założenia znacznego ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych" - podaje CIR. Podkreśla także, że "wzrosła też liczba ujawnionych przypadków kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu".

Większość wypadków - ponad 37 tys. - spowodowali kierowcy, którzy m.in. nie dostosowali prędkości do warunków ruchu, nie przestrzegali pierwszeństwa przejazdu bądź nieprawidłowo wyprzedzali. W wyniku tych wypadków śmierć poniosło ponad 3,7 tys. osób, a ponad 49,7 tys. zostało rannych.

Piesi spowodowali około 6,7 tys. wypadków. Zginęło w nich ponad 1 tys. osób, a 5,8 tys. odniosło obrażenia. Główne przyczyny to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle. 3,6 tys. wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy; zginęły w nich 404 osoby.

Najwięcej wypadków było w grudniu, najmniej - w styczniu. Najczęściej do wypadków dochodzi w piątki.

W kwietniu 2005 roku - jak przypomina Centrum Informacyjne Rządu - Rada Ministrów przyjęła program "Gambit 2005", którego realizacja zakładała, że w 2013 r. liczba wypadków śmiertelnych nie może przekroczyć 2.800, a w 2020 r. - 1.500 osób. 14 września 2006 r. rząd zaakceptował "Program realizacyjny bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2006-2007", który jest częścią "Programu Gambit 2005".

Według tej informacji w celu poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego należy m.in.: kontynuować edukację społeczeństwa z wykorzystaniem mediów, instytucji pozarządowych, fundacji i firm ubezpieczeniowych; wzmocnić świadomość kar za naruszanie przepisów ruchu drogowego i przyspieszyć działania penalizacyjne; oraz promować korzystanie z alternatywnych środków transportu, w tym z transportu zbiorowego.(PAP)

dom/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)