Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadzór budowlany: odśnieżanie dachów obowiązkiem zarządców budynków

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego z Opola
#

# dochodzi wypowiedź wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego z Opola #

11.01. Warszawa (PAP) - Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. Jeśli tego nie dopilnują, grozi im mandat w wysokości co najmniej 500 zł lub nawet decyzja o zamknięciu obiektu - przypomina nadzór budowlany.

Jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm może ważyć 50 kg. "Należy pamiętać, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik państwowej straży pożarnej Paweł Frątczak.

W okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jest to niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych - przypominają strażacy.

Administratorzy budynków o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Czy jest to przestrzegane, sprawdzają inspektorzy Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego.

Opolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, Krystian Walkowiak podkreślił w rozmowie z PAP, że akcja usuwania śniegu z budynków powinna być akcją "dla ludzi myślących". Wymienił dwa możliwe przypadki i typy obiektów budowlanych. Pierwszy dotyczy budynków, których właściciele mają dokumentację z wyliczoną wytrzymałością dachu. "W związku z tym - nie łapiemy za łopaty i zdzieramy razem z papą to co nam napadało, tylko zgarniamy wtedy, kiedy ilość śniegu przekracza jego nośność" - wyjaśnił Walkowiak.

W drugim przypadku - gdy brak jest danych konstrukcyjnych - właściciel lub zarządca jest zobowiązany do usunięcia śniegu z dachu bez względu na jego ilość.

Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

O konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas wykonywania prac budowlanych przypomniał w poniedziałek główny inspektor pracy. Należy pamiętać o zagrożeniach dla pracowników i osób postronnych, jakie stwarzają spadające z wysokości śnieg czy sople lodu - podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy.

Osoby odśnieżające dachy powinny mieć orzeczenie lekarskie, że mogą wykonywać pracę na wysokościach, być przeszkolone i świadome grożącego im niebezpieczeństwa; muszą być także zabezpieczone - mieć kask ochronny na głowie.

Inspektorzy pracy sprawdzają, kto wykonuje pracę na wysokościach, kto wydał polecenie, jaki jest stan bezpieczeństwa miejsca pracy. Jeśli stwierdzą, że ani osoba, ani stanowisko pracy, nie są odpowiednio przygotowane, nakażą pracownikowi wstrzymanie się z wykonywaniem pracy, do czasu odpowiedniego przygotowania człowieka i miejsca pracy. (PAP)

gdy/ jsz/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)