Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda im. Lwa Sapiehy dla Piotra Rudkouskiego

0
Podziel się:

Nagrodę im. Lwa Sapiehy, za zasługi w budowaniu na Białorusi niepodległości
i demokracji skierowanej ku Europie, otrzymał Piotr Rudkouski. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła
się w czwartek w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagrodę im. Lwa Sapiehy, za zasługi w budowaniu na Białorusi niepodległości i demokracji skierowanej ku Europie, otrzymał Piotr Rudkouski. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w czwartek w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda im. Lwa Sapiehy ma na celu honorowanie wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległego państwa, skierowanego ku Europie, uwzględniającego tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartek, w przypadającą 4 kwietnia rocznicę urodzin Lwa Sapiehy, w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegorocznym laureatem nagrody został Piotr Rudkouski (ur. 1978) - teolog i filozof z Mińska, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rudkouski jest również doktorantem wydziału filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Centrum Badawczego w ramach Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej przy Wyższej Szkole Prawa i Biznesu im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Od 2004 r. jest stałym publicystą czasopisma społeczno-politycznego "Arche", a także katolickiego pisma "Nasza Wiera". Jest autorem książki "Powstawanie Białorusi" (2009).

List gratulacyjny od prezydenta Bronisława Komorowskiego, który objął nagrodę honorowym patronatem, odczytał Henryk Wujec, delegat prezydenta w kapitule nagrody. "Rozległe zainteresowania naukowe oraz publikacje w dziedzinie filozofii, teologii i nauk społecznych, aktywność duszpasterska, zaangażowanie w obronę praw człowieka i budowę społeczeństwa obywatelskiego w ojczystym kraju oraz krzewienie wiedzy o historii i współczesności Białorusi zasługują na uhonorowanie (...). Ich suma stanowi budujące świadectwo postawy, którą postulował założyciel zakonu kaznodziejskiego, św. Tomasz z Akwinu. Jej istotę stanowią: prymat prawdy i prawego sumienia, intelektualna uczciwość i obiektywizm. Dążenie do pełnej zgodności myśli, słów i czynów. (...) Równie ważnym aspektem tegorocznej decyzji kapituły jest ukazanie wielkiego potencjału młodego pokolenia białoruskich humanistów" - napisał prezydent.

Nagroda została zainicjowana przez Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu i Studium Europ Wschodniej UW. Ufundowana została przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet w Białymstoku. Laureaci nagrody goszczą kolejno na tych uniwersytetach, wygłaszając wykłady na temat Białorusi.

Laureatem tegorocznej nagrody został też dr Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W związku z odbywaniem przez niego wyroku więzienia, nagroda zostanie mu wręczona w pierwszym możliwym terminie.

Lew Sapieha (1557-1633) był kanclerzem wielkim litewskim, wojewodą wileńskim, hetmanem wielkim litewskim, marszałkiem sejmu w Warszawie. Pracował w kancelarii królewskiej Stefana Batorego u boku Jana Zamoyskiego. Popierał plany unii politycznej i kościelnej z Moskwą. Brał udział w wojnach Stefana Batorego i Zygmunta III. Prowadził kluczowe rokowania przed pokojem w Dywilinie (1618), pełniąc obowiązki kanclerza uporządkował statuty i zreorganizował sądownictwo Wielkiego Księstwa. (PAP)

pj/ hes/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)