Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda Silesia Press za film "Pod banderą Chopina"

0
Podziel się:

Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP wygrała szóstą edycję
konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za film "Pod banderą Chopina",
relacjonujący nietypową trasę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP wygrała szóstą edycję konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło ją za film "Pod banderą Chopina", relacjonujący nietypową trasę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Specjalnym wyróżnieniem śląskie środowisko dziennikarskie uhonorowało metropolię katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia, który niedługo przejdzie na emeryturę. Nagrodzono go m.in. za otwartość w relacjach z mediami i wspieranie integracji środowiska śląskich dziennikarzy. Nagrodę odebrał w piątek sekretarz abp. Zimonia ks. Arkadiusz Wuwer.

Po raz pierwszy w sześcioletniej historii konkursu przyznano odrębną nagrodę w kategorii "news". Zdobył ją Marcin Pietraszewski z katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej", za ujawnienie afery kradzieży materiałów budowlanych z budowy autostrady A1.

Nagrody w konkursie wręczono w piątek podczas gali w katowickim Hotelu Monopol. Organizatorzy podkreślali, że Silesia Press to jeden z nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska, oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Inicjatywa, wymyślona kilka lat temu przez znaną śląską dziennikarkę ekonomiczną Marię Trepińską, ma też integrować środowisko dziennikarskie.

Film "Pod banderą Chopina" opowiada o oryginalnym projekcie artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która w ubiegłym roku, zaokrętowana na "Darze Młodzieży", wyruszyła w trzytygodniowy rejs po Bałtyku i Morzu Północnym. Muzycy pokonali trasę o długości 2180 mil morskich, zaznając niemal wszystkich warunków pogodowych, włącznie ze sztormem. Statek zawinął do portów w Kopenhadze, Goeteborgu, Oslo, Dover i Boulogne sur Mer.

Jak argumentowało jury, Rotter-Kozerę uhonorowano nagrodą Silesia Press za "podjęcie niecodziennego wyzwania, jakim była podróż morska w towarzystwie jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych i mistrzowskie ukazanie przenikania się dwóch światów - muzyków i żeglarzy".

Do szóstej edycji konkursu zgłoszono ponad sto materiałów; do ścisłej czołówki jurorzy zakwalifikowali kilkanaście. Spośród nich wybrali osiem najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne; pierwsza to 4 tys. zł.

Równorzędne drugie miejsca w tegorocznym konkursie zajęli: Małgorzata Goślińska z "Gazety Wyborczej" (to już jej piąta nagroda w konkursie Silesia Press) za tekst "Witamy, k w Polsce" (o fenomenie polskiego przeklinania); Agata Pustułka z "Polski Dziennika Zachodniego" za artykuł "Niesolidarne rozliczenia" (o konflikcie związkowych legend śląskiej Solidarności) oraz Dorota Stabik z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Wyklęta wieś - Juszczyna" (o "klątwie" proboszcza rzuconej na mieszkańców wsi w Beskidzie Żywieckim).

Laureaci trzeciego miejsca to Bożena Klimus i Jan Zub z TVP Katowice (za przejmujący reportaż "Chcę do domu" - o dzieciach z domów dziecka, marzących o kochających rodzicach), Barbara Gruszka-Zych z "Gościa Niedzielnego (za wywiad z Wojciechem Kilarem "Jestem jak koncert fortepianowy") oraz Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice (za audycję "Pozytywka", której bohaterem był kabaret niepełnosprawnych "Drzewo a gada").

Konkurs Silesia Press zorganizowało po raz szósty Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej. Prace oceniało jury złożone ze znanych śląskich dziennikarzy prasy, radia, telewizji i PAP - przewodniczyła mu reportażystka radiowa, laureatka nagrody Prix Italia red. Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice.

Nagrody przyznawane są za materiały o istotnym znaczeniu dla opinii publicznej, rzetelne i dojrzałe warsztatowo. W poprzednich edycjach konkursu zwyciężali: reżyser i scenarzysta Jakub Karyś z TVN, Izabela Szukalska i Brygida Frosztęga z TVP, dziennikarze "Gazety Wyborczej" Piotr Płatek i Józef Krzyk oraz Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Organizujące doroczny konkurs Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. Członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze.

Niebawem w Katowicach ogłoszony zostanie inny konkurs dziennikarski, którego patronką będzie tragicznie zmarła Krystyna Bochenek. Na autorów najbardziej wartościowych publikacji, poświęconych sprawom woj. śląskiego, czekać będzie nagroda w wysokości 50 tys. zł, ufundowana przez marszałka woj. śląskiego. Przedsięwzięcie ma promować region, ale przede wszystkim upamiętnić śląską dziennikarkę, znaną z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Wicemarszałek Senatu zginęła 10 kwietnia ubiegłego roku w katastrofie smoleńskiej.(PAP)

mtb/ mab/ gir/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)