Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda Sybilli dla wystawy o designie w warszawskim Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Nagrodę Sybilli dla najlepszej wystawy sztuki w 2011 r. otrzymała
ekspozycja "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Konkurs
na wydarzenie muzealne roku rozstrzygnięto w środę, w Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Nagrodę Sybilli dla najlepszej wystawy sztuki w 2011 r. otrzymała ekspozycja "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Konkurs na wydarzenie muzealne roku rozstrzygnięto w środę, w Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Nagrody 32. edycji konkursu na wydarzenia muzealne wręczyła w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Gala odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Za najlepszą wystawę historyczną ubiegłego roku uznano "Złoty Wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII w." zrealizowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycji "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza", którą można było oglądać w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przyznano nagrodę Sybilli w kategorii "wystawy etnograficzne i archeologiczne".

Nagrodzona Sybillą ekspozycja "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie" przypomniała jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. W warszawskim muzeum można było zobaczyć meble i przedmioty codziennego użytku, które pokazywały, jak wybitni polscy projektanci lat 50. i 60. starali się wprowadzić w życie swoje wyobrażenia o nowoczesności i marzenia o nowym kształcie. We wzornictwie pojawiły się wówczas formy o miękkich, muszlopodobnych, płynnych, czasami asymetrycznych konturach.

"To było fantastyczne odkrycie polskiego designu doby PRL-u. Patrzymy na te czasy oczywiście z perspektywy terroru, braku demokracji, walki o wolność. Czasami umyka z pola widzenia, że w twórczości artystycznej działy się też rzeczy wielkie, porównywalne z tym, co działo się na Zachodzie, a czasem lepsze" - powiedziała PAP wiceminister Omilanowska. Wyraziła nadzieję, że design częściej będzie tematem polskich wystaw. Zapowiedział, że wkrótce w Warszawie zostanie zorganizowana stała ekspozycja polskiego wzornictwa.

Obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego okresu późnego renesansu można było zobaczyć na najlepszej wystawie historycznej ubiegłego roku - "Złoty Wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII w.". Kolekcja szczecińskiego muzeum jest największym istniejącym zbiorem związanym z działalnością mecenasowską książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów był "Portret Filipa I" pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 r.

Wśród militariów i ozdób sprzed tysiąca lat, zaprezentowanych na wystawie "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza" w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, znalazła się stauroteka - niewielki relikwiarz w kształcie krzyża znaleziony w ruinach pallatium Mieszka I.

Nagrodę w kategorii "wystawy techniki" przyznano ekspozycji "Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg" w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; w kategorii "wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej" - ekspozycji "Sztutowo czy Stutthof? Krajobraz pamięci i martyrologii w perspektywie interdyscyplinarnej, na podstawie projektu realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w latach 2010-2011" w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Za najlepsze opracowanie naukowe 2011 r. uznano wydawnictwo Muzeum Narodowego we Wrocławiu pt. "Ikonografia Dolnego Śląska. Pocztówki" tom I i II. Według jury konkursu najlepiej przeprowadzoną konserwacją w zeszłym roku było odnowienie pięciu rzeźb średniowiecznych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W kategorii "przedsięwzięcia edukacyjne" zwyciężył projekt "Pięć zmysłów. Audiodeskrypcja" zrealizowany przez Muzeum Narodowej w Poznaniu; w kategorii "zarządzenie i organizacja" - "Galicyjski rynek - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku", zrealizowany przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Nie było nominacji ani nagrody w kategorii "wystawy przyrodnicze".

Celem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej. W jury konkursu zasiedli wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)