Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda Wrocławia dla Kornela Morawieckiego

0
Podziel się:

Założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel
Morawiecki otrzymał w niedzielę, podczas uroczystej sesji rady
miasta, Nagrodę Wrocławia za to, że bardzo mocno odznaczył się w
historii stolicy Dolnego Śląska oraz "w uznaniu dla jego
niezłomności charakteru i ogromnego poświęcenia w działania na
rzecz niepodległej Polski".

Założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki otrzymał w niedzielę, podczas uroczystej sesji rady miasta, Nagrodę Wrocławia za to, że bardzo mocno odznaczył się w historii stolicy Dolnego Śląska oraz "w uznaniu dla jego niezłomności charakteru i ogromnego poświęcenia w działania na rzecz niepodległej Polski".

Morawiecki był jednym z inicjatorów wrocławskiego strajku w sierpniu 1980 r. Był też delegatem na I Krajowy Zjazd "Solidarności" z regionu Dolny Śląsk. Po wprowadzeniu stanu wojennego, uniknął aresztowania i był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy podziemia. "Solidarność Walcząca" istniała w latach 1982-1992. Była radykalną podziemną organizacją niepodległościową walczącą o upadek komunizmu oraz niepodległą i suwerenną Polskę, o ustroju demokratyczno-parlamentarnym i gospodarce rynkowej.

Podczas sesji rady miasta wręczono również nagrody prezydenta Wrocławia. Otrzymali je: prof. Mieczysław Zlat "za niezłomną postawę w czasach komunistycznej dyktatury oraz ogromny dorobek naukowy", Krzysztof Turkowski "w uznaniu za postawę w czasach totalitarnego reżimu, wieloletnią działalność w strukturach wrocławskiej opozycji", prof. Jan Słowik "za wybitny wkład w pracę na rzecz odbudowy służby zdrowia w powojennym Wrocławiu".

Stanisławowi Dróżdżowi wręczono nagrodę "za wyjątkowość i oryginalność w uprawianiu poezji", a dziennikarce Beacie Maciejewskiej za "pasję w odkrywaniu przeszłości Wrocławia oraz zaangażowanie w akcję ratowania dla Wrocławia skarbu jego kultury".

Radni nadali też tytuł honorowego obywatela Wrocławia - znanemu dyrygentowi Kurtowi Masurowi za to, że od lat jest jednym z największych ambasadorów kulturalnych Wrocławia i Dolnego Śląska. Masur nie ukrywał, że czuje się bardzo związany z Dolnym Śląskiem, a szczególnie z Wrocławiem. Dyrygent otrzymał także od ks. kardynała Henryka Gulbinowicza Pierścień 1000-lecia.

Masur jest zaangażowany w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Eurosilesia, pełniąc w nim funkcję przewodniczącego rady honorowej festiwalu. W maju 2003 r., występował ze 105- osobową paryską orkiestrą w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, by promować ideę budowy nowoczesnej sali koncertowej w stolicy Dolnego Śląska. Od 2004 r. prowadzi we Wrocławiu Międzynarodowe Kursy Dyrygenckie, a swoje honoraria przeznacza na rzecz edukacji muzycznej dzieci i młodzieży szkół z Brzegu i Wrocławia. (PAP)

umw/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)