Notowania

wiadomości
17.10.2013 19:02

Nagrody Camerimage dla aktora, reżysera i scenografa

Aktor i reżyser John Turturro oraz scenograf Rick Carter otrzymają w tym roku nagrody przyznane przez organizatorów Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Impreza rozpocznie się 16 listopada w Bydgoszczy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Aktor i reżyser John Turturro oraz scenograf Rick Carter otrzymają w tym roku nagrody przyznane przez organizatorów Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Impreza rozpocznie się 16 listopada w Bydgoszczy. *

Jak podkreślają organizatorzy imprezy, John Turturro (ur.1957 r.)- amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent o włoskich korzeniach - w trakcie trwającej już trzy dekady kariery udowodnił swoją wszechstronność na wielu polach branży rozrywkowej. Zagrał w ponad 60 filmach fabularnych i kilkunastu sztukach scenicznych, pojawiał się także z sukcesami w telewizji; jako reżyser nakręcił pięć filmów, w tym "Fading Gigolo", który miał premierę w zeszłym miesiącu na festiwalu w Toronto, a polską premierę będzie miał na Camerimage.

Turturro w 2007 roku zadebiutował również jako reżyser teatralny. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami: Spike'em Lee, braćmi Coen, Martinem Scorsese, Robertem De Niro, Noah Baumbachem, Sally Potter, Woodym Allenem czy Robertem Redfordem.

Jako aktor ma na swoim koncie nagrodę festiwalu w Cannes za rolę w "Bartonie Finku" braci Coen, na tym samym festiwalu został wyróżniony Camera d'Or za reżyserię i scenariusz swojego debiutu filmowego "Mac". Zdobył także nagrodę OBIE za występ w tytułowej roli w sztuce "Danny and the Deep Blue Sea" Johna Patricka Shanleya, a także Emmy za gościnny występ w serialu "Detektyw Monk".

John Turturro przyjedzie w tym roku do Bydgoszczy, by osobiście odebrać Specjalną Nagrodę Camerimage dla Aktora i Reżysera. Z kolei Specjalną Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną odbierze osobiście w tym roku Rick Carter, który podczas Camerimage poprowadzi warsztat zatytułowany "Designing Worlds".

Carter to współpracownik Stevena Spielberga, Roberta Zemeckisa i Jamesa Camerona, laureata dwóch Oscarów. Na swoim koncie ma przygotowanie scenografii do tak znanych produkcji filmowych, jak: "Powrót do przyszłości II", "Powrót do przyszłości III", "Park Jurajski", "Forrest Gump", "Amistad", "Cast Away - poza światem", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Wojna światów", "Monachium", "Avatar", "Czas wojny" i "Lincoln".

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy i odbędą się tutaj co najmniej dwie najbliższe edycje tej imprezy. 21. Festiwal odbędzie się od 16 do 23 listopada. (PAP)

olz/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz