Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najder: talibowie chcieli uwolnienia zabójcy amerykańskiego dziennikarza

0
Podziel się

Zabójca amerykańskiego dziennikarza był na
liście talibów, których zwolnienia z więzienia chcieli porywacze
zabitego polskiego inżyniera - ujawnił w poniedziałek w Radiu ZET
wiceszef MSZ Jacek Najder.

bEiWGNUB

Zabójca amerykańskiego dziennikarza był na liście talibów, których zwolnienia z więzienia chcieli porywacze zabitego polskiego inżyniera - ujawnił w poniedziałek w Radiu ZET wiceszef MSZ Jacek Najder.

Takiej odpowiedzi udzielił on na pytanie, czy rząd Pakistanu mógł w istocie spełnić żądanie talibów, od spełnienia którego uzależniali oni uwolnienie porwanego Polaka. "Sądzę, że w takiej sytuacji władze Pakistanu nigdy by się na to nie zdecydowały" - dodał Najder, przytaczając medialną wiadomość, że jednym z uwięzionych jest zabójca dziennikarza.

Najder poinformował, że zapoznał się z dostarczonym polskim władzom nagraniem. Według niego, film przedstawia egzekucję Polaka. "Czynimy wszystko, tam w Islamabadzie i tu w Polsce, żeby ciało tego obywatela zostało odzyskane" - dodał Najder, informując, że kasetę z nagraniem analizuje ABW i prokuratura.

bEiWGNUD

Pytany, czy talibowie przekazali sygnał, że w zamian za uwolnienie Polaka chcą pieniędzy, Najder odparł, że takie żądanie "nigdy się nie pojawiło w sposób jednoznaczny". Przekonywał on też, że nie mogą być uznane za błąd słowa premiera Donalda Tuska, który kilka godzin przed upływem ultimatum oświadczył, iż Polaka nie będzie płacić terrorystom.

"Gdybyśmy jako władze choć raz złożyli deklarację, że zapłacimy, wówczas jeszcze bardziej zagrożone byłoby życie Polaków: żołnierzy, dyplomatów czy przedstawicieli firm, przebywających w Afganistanie lub Pakistanie" - powiedział Najder, który przed objęciem funkcji w MSZ, był ambasadorem RP w Kabulu. Najder ujawnił, że jeszcze jako ambasador po porwaniu Piotra S. 28 września 2008 r. rozmawiał o sprawie z ambasadorem USA w Afganistanie. (PAP)

wkt/ woj/

bEiWGNVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)