Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Archikatedry

0
Podziel się:

Koncert "Najpiękniejsze kolędy polskie" w wykonaniu Chóru Archikatedry
Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego odbędzie się w niedzielę w Archikatedrze św. Jana
Chrzciciela.

Koncert "Najpiękniejsze kolędy polskie" w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego odbędzie się w niedzielę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze i najbardziej znane kolędy w dawnych i nowych opracowaniach, wśród nich m.in. "Do szopy, hej pasterze", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Mędrcy świata", "Przybieżeli do Betlejem" ,"Jezus malusieńki", "Gdy się Chrystus rodzi", "Z nieba wysokiego", "W żłobie leży" czy "Bracia patrzcie jeno" , "Bóg się rodzi", "Wśród nocnej ciszy".

"To nasz główny koncert kolędowy w tym sezonie. Nie będzie trwał długo, zaśpiewamy siedemnaście kolęd. Ale jesteśmy u szczytu sił i to będzie bardzo ładny koncert - powiedział w rozmowie z PAP dyrygent chóru Dariusz Zimnicki.

Koncert "otworzy" ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry, który rozwinął działalność muzyczną w tej świątyni. Ks. Bartołd obchodzić będzie w niedzielę swoje 50. urodziny - informują organizatorzy. "W związku z tym - jak powiedział dyrygent Dariusz Zimnicki - kilka kolęd będzie specjalnie dedykowanych ks. Bartołdowi.

Koncert będzie nagrywany przez profesjonalną firmę - agencję artystyczno-impresaryjną - jako "live recording". "W związku z tym nagraniem - wyjaśniał dyrygent - nie będzie przerw między grupą kilku utworów. Ale dzięki temu nagraniu będziemy mogli przygotować płytę z kolędami na przyszłe Boże Narodzenie - dodał.

Dariusz Zimnicki jest dyrygentem Chóru Archikatedry Warszawskiej od 2004 roku. W latach 1994-1997 studiował dyrygenturę chóralną w Konserwatorium Wileńskim. W 2002 roku ukończył studia dyrygentury chóralnej na warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka. W latach 2002-2004 jako dyrygent asystent był związany z Warszawską Operą Kameralną. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest doktorem sztuki. Od roku 2006 pełni także funkcję koordynatora regionalnego w ogólnopolskim programie rozwoju chórów szkolnych "Śpiewająca Polska". Prowadzi także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej.

W pracy z Chórem Archikatedry Warszawskiej od kilku lat realizuje ideę upowszechniania polskiej muzyki religijnej - szczególnie współczesnej. Przygotował m.in. koncertowe wykonania wokalno-instrumentalnych utworów kompozytorów polskich XX wieku, prezentowane przed warszawską publicznością: Jana Maklakiewicza Mszę "Częstochowską"; Tadeusza Maklakiewicza Mszę Góralską - gorąco przyjętą przez słuchaczy - oraz w 2006 roku prapremierowe wykonanie Mszy d-moll "Maryjnej" Feliksa Rączkowskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

Chór Archikatedry powstał w 1983 roku. Działa pod patronatem prymasa Polski. Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru w latach 1983-2004 był ks. prof. Andrzej Filaber - były proboszcz parafii katedralnej i opiekun zespołu. Chór współpracuje na stałe z organistą katedry Piotrem Rachoniem i solistką Jolantą Kaufmann.

Chór promuje polską muzykę religijną; ma w repertuarze polskie kompozycje wszystkich epok począwszy od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Często sięga po utwory zapomniane bądź rzadko wykonywane. Chór Archikatedry Warszawskiej jest mieszanym zespołem amatorskim, skupiającym osoby w różnym wieku i wielu zawodów. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie oprawy muzycznej ważnym uroczystościom katedralnym i diecezjalnym. Swoją misję zespół wypełniał również podczas wszystkich wizyt papieskich Jana Pawła II w Warszawie.

W roku 2006 zaprezentował się także przed papieżem Benedyktem XVI w czasie jego bytności w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zespół prowadzi także aktywną działalność koncertową - śpiewał przed słuchaczami wielu miast Polski. Występował w 20 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Uczestniczył w licznych festiwalach międzynarodowych. (PAP)

abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)