Notowania

wiadomości
18.01.2013 15:50

Najwięcej ofiar mrozu na Mazowszu; wojewoda przypomina o infolinii 987

Od października z powodu wychłodzenia na Mazowszu zmarły 24 osoby, to jedna czwarta wszystkich ofiar mrozu w Polsce. W ciągu najbliższych dni silny mróz będzie się utrzymywać; wojewoda apeluje, by widząc osobę potrzebującą pomocy, dzwonić na numer 987.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od października z powodu wychłodzenia na Mazowszu zmarły 24 osoby, to jedna czwarta wszystkich ofiar mrozu w Polsce. W ciągu najbliższych dni silny mróz będzie się utrzymywać; wojewoda apeluje, by widząc osobę potrzebującą pomocy, dzwonić na numer 987.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w najbliższych dniach temperatura w ciągu dnia może spadać do minus 10 st. w dzień i do - 12 st. w nocy, zaś temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa. Dlatego władze województwa mazowieckiego, gdzie do tej pory zamarzło najwięcej osób, przypominają, aby informować policję lub straż miejską o ludziach potrzebujących pomocy na mrozie; można też w takich wypadkach dzwonić do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - tel. 987.

Pracownicy Centrum udzielają informacji na temat najbliższego schroniska, jadłodajni oraz punktu pomocy medycznej. Dzwonić mogą osoby potrzebujące pomocy oraz każdy, kto zna miejsce przebywania bezdomnych - informacja zostanie przekazana do odpowiednich służb.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około dwie trzecie przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

Na Mazowszu jest 67 placówek (w tym 42 w Warszawie), a w nich łącznie 3 tys. 270 miejsc - 1 tys. 466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach oraz 160 w okolicach Ciechanowa. Są to: noclegownie, schroniska czasowe z wyżywieniem oraz hostele z wyżywieniem, możliwością czasowego lub stałego zamieszkania oraz opieką wspomagającą. Są oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Ich aktualny wykaz dostępny jest na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce Polityka Społeczna.

Do dyspozycji osób bezdomnych pozostaje także 28 jadłodajni i punktów żywienia, w tym 12 w Warszawie. W miejscach tych wydawanych jest blisko 5,4 tys. posiłków dziennie (ok. 2,6 tys. w stolicy).

Działają także punkty pomocy medycznej - w Warszawie przy ul. Wolskiej 172, w Łaźniewie przy al. Księży Orionistów 1 (powiat warszawski zachodni) oraz w Radomiu przy ul. Głównej 16. W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

W 2012 r. wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym działającym na rzecz osób bezdomnych prawie 600 tys. zł. Dofinansowano 26 programów z m.in. streetworkingu, aktywizacji społecznej i zawodowej oraz podnoszenia kompetencji kadry w placówkach dla bezdomnych. Wojewoda zwrócił się także do gmin z prośbą o podjęcie działań osłonowych wobec osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz starszych i ubogich.(PAP)

akw/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz