Notowania

wiadomości
11.02.2011 17:44

Największa impreza lotnicza w kraju - w sierpniu w Radomiu

Air Show - największe w Polsce międzynarodowe lotnicze pokazy samolotów wojskowych i cywilnych odbędą się 27-28 sierpnia na lotnisku w Radomiu. W piątek główni organizatorzy imprezy, z Siłami Powietrznymi RP na czele, podpisali umowę w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Air Show - największe w Polsce międzynarodowe lotnicze pokazy samolotów wojskowych i cywilnych odbędą się 27-28 sierpnia na lotnisku w Radomiu. W piątek główni organizatorzy imprezy, z Siłami Powietrznymi RP na czele, podpisali umowę w tej sprawie.

Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski powiedział dziennikarzom, że zaproszenia do udziału w międzynarodowych pokazach wysłano do 26 państw. Wiele z nich - według niego - już potwierdziło udział w tegorocznym Air Show.

W sierpniu w Radomiu wystąpią znane w całym świecie zespoły akrobacyjne, m.in. włoski - FrecceTriColori, francuski - Patrouille de France oraz chorwacki Wings of Storm.

Jak zapowiadają organizatorzy, po raz pierwszy wystąpi w Polsce także zespół akrobacyjny Patrouille de Swiss ze Szwajcarii.

W gronie najlepszych zespołów akrobacyjnych świata zabraknie najprawdopodobniej "Red Arrows" z Wielkiej Brytanii oraz Midnight Hawks z Finlandii, które gościły w Radomiu w 2009 roku.

Według gen. Majewskiego hitem tegorocznych pokazów, będzie -przygotowana przez Polaków - walka powietrzna samolotów MIG 29 i F16.

Gen. Majewski podkreślił, że organizatorzy przygotowują także wystawę naziemną, podczas której będzie można obejrzeć z bliska samoloty z całego świata.

Zaplanowano także wystawę przemysłu lotniczego prezentującą innowacje m.in. w dziedzinie techniki lotniczej i systemów komunikacyjnych.

Pokazy cywilne przygotowuje Aeroklub Polski. Jak powiedział prezes AP Włodzimierz Skalik, podczas imprezy wystąpią polscy i zagraniczni piloci sportowi. "Najważniejszy dla nas będzie program polskich pilotów. Wszak mamy w naszym gronie fantastycznych mistrzów, gdyż Aeroklub Polski - wśród ponad setki organizacji sportowych na całym świecie - lokuje się na trzecim miejscu pod względem liczby zdobytych medali na mistrzostwach świata i Europy" - powiedział Skalik.

Za obsługę logistyczną i finansową Air Show odpowiada Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Jak podkreślał jego prezes Ryszard Pietrzak, przy organizacji tak dużej imprezy jak Air Show, zawsze dużą rolę odgrywają wolontariusze. Pietrzak liczy na to, że do stowarzyszenia zgłosi się wiele osób chętnych do pracy podczas pokazów w ramach wolontariatu.

Organizatorzy zapewniają, że zadbają o to, by impreza była dobrze przygotowana. Ma być m.in. więcej wejść na teren lotniska oraz usprawniona sprzedaż biletów.

Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A.

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. W tym roku impreza będzie się odbywać się po raz dwunasty. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 roku w Poznaniu. Potem pokazy odbywały się w Poznaniu, Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 roku Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków. Od 2003 roku jest organizowane co dwa lata.

W czasie poprzednich edycji podniebne akrobacje i wystawę naziemną podziwiało ok. 200 tysięcy widzów z całej Polski.

Dwie ostatnie edycje Air Show zakończyły się tragicznie. W czasie pokazu w 2007 roku w katastrofie lotniczej zginęło dwóch pilotów zespołu akrobacyjnego "Żelazny" z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Z kolei w 2009 roku podczas pokazu spadł białoruski myśliwiec Su-27; zginęło wówczas dwóch lotników z Białorusi.(PAP)

ilp/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz