Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najwyższy w górnictwie kompleks ścianowy rozpocznie pracę w JSW

0
Podziel się:

W tym tygodniu w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni
Zofiówka rozpocznie pracę najwyższy w polskim górnictwie kompleks ścianowy. Maksymalna wysokość
ściany wydobywczej, gdzie może on pracować, sięga 5,3 metra.

W tym tygodniu w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
kopalni Zofiówka rozpocznie pracę najwyższy w polskim górnictwie kompleks ścianowy. Maksymalna wysokość ściany wydobywczej, gdzie może on pracować, sięga 5,3 metra.

Wysokość kompleksu, wykorzystywanego przy eksploatacji węgla, ma wielkie znaczenie dla efektywności wydobycia. Aby osiągnąć największą wydajność, należy dostosować maszyny do tzw. miąższości złoża węgla, czyli grubości jego zalegania. W tej kopalni jest to od 2,9 m do ponad 5 m. Dotychczas posiadane wyposażenie umożliwiało eksploatację pokładów wyłącznie o miąższości do 3,6 m.

Najwyższy w górnictwie kompleks spółka zamówiła w Fabryce Maszyn i Urządzeń Tagor z grupy giełdowego Kopeksu. Przygotowanie nowej ściany rozpoczęło się na początku października. Montaż nowego kompleksu był skomplikowany, bo na dół kopalni trzeba było zwieźć, a potem przewieźć podziemnymi kolejkami, m.in. ważący ok. 90 ton górniczy kombajn, 150 sekcji obudowy wyrobiska (każda waży ponad 35 ton) oraz dwie ponad 62-tonowe obudowy skrzyżowań.

Eksperci z JSW wyliczyli, że eksploatacja ściany wysokim kompleksem zwiększy wykorzystanie zasobów pokładu o ok. 55 tys. ton węgla. Kompleks będzie stosowany w ścianach, gdzie jest bardzo dobrej jakości węgiel; będzie można uzyskać go ok. 4 tys. ton na dobę - znacznie więcej niż w przypadku niższych ścian. Nowe rozwiązanie sprzyja maksymalizowaniu wydobycia z miejsc, które do tej pory były dla górników niedostępne.

Zastosowanie tak wysokiego kompleksu wymaga bardzo przemyślanych i efektywnych rozwiązań, służących zwalczaniu zagrożenia metanowego, które rośnie wraz z ilością wydobywanego węgla. Kopalnia chce maksymalne wykorzystać system przewietrzania oraz stosować efektywne odmetanowanie - także wyprzedzające. Od jego efektów zależeć będzie faktyczna wielkość wydobycia z tej długiej na ok. 200 m ściany.

Według wcześniejszych informacji, wartość kontraktu z grupą Kopex, związanego z wyposażeniem ściany, a także m.in. zakupem urządzeń transportowych i oprzyrządowania elektrycznego, to blisko 100 mln zł.

Kopalnia Zofiówka, gdzie 900 m pod ziemią będzie pracować kompleks-gigant, to część kopalni Borynia-Zofiówka. Zakład należy do największych kopalń JSW. W 2013 r. ma zostać połączony z kolejną jastrzębską kopalnią - Jas-Mos.

Jesienią tego roku w kopalni Borynia-Zofiówka ruszyło wydobycie z nowej ściany wydobywczej, gdzie znajduje się ponad milion ton węgla koksowego. Ściana ta jest symbolem połączenia kopalń Borynia, Zofiówka i (w przyszłości) Jas-Mos, bo obejmuje obszar górniczy wszystkich trzech kopalń. Cała kopalnia wydobywa ponad 15 tys. ton węgla na dobę.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Od lipca tego roku spółka notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)