Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najwyższy w historii dług publiczny Grecji

0
Podziel się:

Wiceminister finansów Filippos Sachinidis ujawnia: dziura w publicznej kasie ma 300 mld euro.

Najwyższy w historii dług publiczny Grecji
(Marlee90/iStockphoto)

Wiceminister finansów Filippos Sachinidis ujawnia: dziura w publicznej kasie ma 300 miliardów euro i jest największa w historii kraju. Sam deficyt budżetowy Grecji jest najwyższy od 16 lat.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zażądał spotkania szefów wszystkich partii, aby ustalić plan walki z korupcją i przestępstwami podatkowymi. Ma to być mocne przesłanie dla zagranicy, wykazujące wolę Grecji do _ czyszczenia _ swojej gospodarki. Do spotkania ma dojść w przyszłym tygodniu.

Grecja, członek strefy euro, znajduje się od dwóch tygodni w ogniu krytyki z powodu wielkiego wzrostu deficytu sektora finansów publicznych w bieżącym roku, szacowanego na 12,7 proc. PKB, czyli dwukrotnie więcej, niż przewidywano. Dług publiczny na koniec 2009 roku ma wynieść 113 proc. PKB.
_ - Bardzo poważna _ sytuacja w Grecji, a zwłaszcza jej nadzwyczaj wysoki dług publiczny, niepokoi całą Europę - przyznała w czwartek w Brukseli Cecilia Malmstroem, minister do spraw europejskich Szwecji, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej.

_ - To trudna sytuacja, która wymaga czasu, odwagi politycznej i reform. Jesteśmy jedną rodziną i usiłujemy wspierać jeden drugiego _ - dodała. Podkreśliła, że _ Grecy sami wiedzą, co robić, lecz są w kłopotach i potrzebują czasu _.

Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel, kraje Unii Europejskiej ponoszą _ wspólną odpowiedzialność _ za walczącą z zapaścią finansową Grecją._ - To, co się dzieje w jednym kraju członkowskim, ma wpływ na inne, zwłaszcza gdy chodzi o wspólną walutę. To dlatego ponosimy wspólną odpowiedzialność za Grecję _ - powiedziała w czwartek na kongresie chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej w Bonn.

1 grudnia Jean-Claude Juncker zapewniał, że Grecja nie będzie w stanie upadłości. Jednak agencje ratingowe Standard and Poor's oraz Fitch ogłosiły, że Grecja jest zagrożona destabilizacją sektora finansowego.
Ewald Nowotny, szef Centralnego Banku Austrii i jednocześnie członek Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), jest zdania, że kryzys greckich finansów publicznych nie rozsadzi strefy euro.

_ - Wyjście ze strefy euro lub coś podobnego byłoby kompletnie nierealistyczne dla Grecji, która miałaby wiele do stracenia _ - ocenił Nowotny. Podkreślił równocześnie, że EBC monitoruje sytuację w Grecji, lecz _ bezpośrednia pomoc nie jest naszą rolą _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)