Notowania

polsce
24.12.2010 09:25

Nałęcz: w Polsce Białym Domem jest Belweder

# dochodzi wypowiedź Tomasza Nałęcza #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź Tomasza Nałęcza #

24.12. Warszawa (PAP) - W Polsce Białym Domem jest Belweder, a nie Pałac Namiestnikowski - tak doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz tłumaczy, dlaczego prezydent Bronisław Komorowski nie zamierza zamieszkać w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu, w którym mają być tylko jego biura.

Prezydent, tłumacząc dlaczego nie przenosi się do Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu, powiedział, że tam pracuje, a mieszkać chce w Belwederze. "Ja się wyraźnie nie spieszę do hektarów pałacowych" - mówił.

Bronisław Komorowski zapowiadał, że przeprowadzi się ze swojego prywatnego mieszkania do Belwederu przed świętami. Mówił, że planuje z rodziną wprowadzenie się na górę, tak żeby cały dół Pałacu mógł służyć funkcjom publicznym.

Portal polityka.pl napisał, że szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zdecydował o likwidacji apartamentu prezydenckiego w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu i urządza w nim biura.

"Rzeczywiście, rezydencją pary prezydenckiej jest i będzie Belweder" - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak zaznaczyła, pierwsza para przeniosła się już do Pałacu Belwederskiego i nie ma w planach przeprowadzki na Krakowskie Przedmieście.

Trzaska-Wieczorek poinformowała, że dotychczasowe apartamenty prezydenta w Pałacu Prezydenckim częściowo już są wykorzystywane w celach biurowych. Zapowiedziała, że będą tam organizowane również debaty i spotkania grup roboczych.

Według niej, nie ma konieczności przeprowadzania remontu tej powierzchni, niezbędna jest jedynie rearanżacja wnętrza. "Chodzi tylko o kwestię wyposażenia, żeby w pewnych pomieszczeniach mogły odbywać się zebrania, czy też spotkania większej grupy osób" - wyjaśniła dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego.

"W Polsce Białym Domem jest Belweder, a nie Pałac Namiestnikowski" - w ten sposób doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz tłumaczył w piątek rano w Radiu ZET, dlaczego prezydent nie zamierza przenosić się do Pałacu Prezydenckiego z Belwederu, gdzie mieszka od kilkunastu dni.

Nałęcz przypomniał, że Belweder, to symbol polskiej państwowości, miejsce zamieszkania naczelnika państwa - Józefa Piłsudskiego, pierwszych prezydentów Rzeczypospolitej. Jak tłumaczył, prezydent z "szacunku dla polskiej niepodległościowej tradycji", postanowił zamieszkać w Belwederze, a nie w Pałacu Namiestnikowskim. (PAP)

stk/ mrr/ ju/ jra/

Tagi: polsce, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz