Notowania

wiadomości
09.10.2012 19:29

NATO: Nowa misja w Afganistanie tematem posiedzenia ministrów obrony

# Dochodzi wypowiedź ministra Siemoniaka #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi wypowiedź ministra Siemoniaka #

09.10. Bruksela (PAP) - Obradujący od wtorku w Brukseli ministrowie obrony państw NATO mają w środę przyjąć wstępne założenia planu nowej misji w Afganistanie po 2014 roku, ale szczegóły mają być znane najwcześniej w przyszłym roku. Polska na razie nie określa swego zaangażowania.

Polski minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział we wtorek dziennikarzom, że "nie spodziewa się wiążących konkluzji i Polska nie zamierza określać swego zaangażowania" w nową misję NATO w Afganistanie po opuszczeniu tego kraju przez siły bojowe po 2014 r.

Decyzję - dodał - będzie można podejmować dopiero wiosną przyszłego roku, już po wyborach prezydenckich w USA, kraju najbardziej zaangażowanym w Afganistanie.

"Nie sądzę, by dziś ktoś mógł odpowiedzialnie powiedzieć, jak ma wyglądać ta hipotetyczna misja po 2014 roku. Bo wszystkie kraje poważnie traktują deklarację ze szczytów w Lizbonie i Chicago, że wychodzimy w 2014 r. A skoro wychodzimy w 2014 r., to nie po to, by już dziś mówić, co tam będzie miało się dziać" - powiedział.

Ministrowie 28 państw członkowskich NATO spotkają się w środę z partnerami z 22 innych państw z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, by omówić wyzwania związane z przekazaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo w tym kraju siłom afgańskim. Jak zaplanowano na szczycie w Lizbonie w roku 2010, ma to nastąpić do końca 2014 roku. Wysokie rangą źródła natowskie zapewniały w poniedziałek, że rosnąca liczba przypadków tzw. ataków wewnętrznych na wojska ISAF, czyli ataków dokonywanych przez ludzi ubranych w afgańskie mundury wojskowe lub policyjne, nie wpłynie na ten kalendarz.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że w przyszłym roku uzgodniony zostanie plan tej nowej misji, której głównym zadaniem ma być "szkolenie, doradzanie i pomaganie" afgańskim siłom bezpieczeństwa narodowego (armii i policji) po opuszczeniu tego kraju przez siły bojowe po 2014 roku.

Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji, ale jej koncepcja może być gotowa najwcześniej "koło lutowego posiedzenia ministrów NATO" - mówiły natowskie źródła.

Potwierdziły one, że "sześć państw partnerskich" wyraziło duże zainteresowanie uczestnictwem w tej misji. Jak podało źródło z kręgów NATO, chodzi o Szwecję, Gruzję, Australię, Finlandię, Nową Zelandię i Ukrainę.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ mc/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz