Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NATO: Prawie dwa razy więcej stanowisk generalskich dla Polski

0
Podziel się

Polska będzie mieć prawie dwa razy więcej stanowisk generalskich w NATO, w tym jedno - w natowskim dowództwie w Norfolk w USA - poinformował w czwartek w Brukseli minister obrony narodowej Bogdan Klich.

bEgmbNfV

Polska będzie mieć prawie dwa razy więcej stanowisk generalskich w NATO, w tym jedno - w natowskim dowództwie w Norfolk w USA - poinformował w czwartek w Brukseli minister obrony narodowej Bogdan Klich.

"Będziemy meć siedem gwiazdek, to więcej niż mamy teraz. W żargonie natowskim to oznacza, że będziemy mieć zastępcę dowódcy jednego z dwóch strategicznych dowództw NATO, w Norfolk. Co prawda rotacyjnie, na przemian z Włochem, ale to najwyższe stanowisko dowódcze w strukturach NATO, jakie Polska posiadała do tej pory" - powiedział Klich polskim dziennikarzom.

W Norfolk mieści się Sojusznicze Dowództwo Transformacji NATO.

bEgmbNfX

"To musi być generał, który ma doskonałe doświadczenie międzynarodowe, doskonałą wiedzę o NATO i musi mieć cztery gwiazdki" - zaznaczył minister. Pytany, czy mógłby to być w takim razie generał Franciszek Gągor, odparł, że nie. "Nie oddam generała Gągora, jest on znakomitym szefem Sztabu Generalnego" - powiedział minister. Dodał, że nad tą kandydaturą "musimy się zastanowić wspólnie z panem prezydentem".

Zwiększenie liczby stanowisk generalskich w NATO dla Polski to wynik reformy sojuszniczych struktur dowódczych oraz dowód uznania dla dużej obecności polskich żołnierzy w natowskich misjach.

Liczba stanowisk generalskich przypadających danemu krajowi członkowskiemu w NATO liczona jest w tzw. gwiazdkach. Obecnie Polska ma 4 gwiazdki, a wraz z reformą struktur dowódczych NATO przyznano jej 7 gwiazdek. Każda gwiazdka odpowiada jednemu stanowisku generalskiemu na całą kadencję. Ale generał może odsłużyć tylko pół kadencji, co liczone jest jako "pół gwiazdki" (dlatego Polska, mając teraz cztery gwiazdki, ma aktualnie 5 stanowisk generalskich). Z siedmioma gwiazdkami - powiedział Klich - "będzie mieć w natowskich strukturach jednego generała dwugwiazdkowego i sześciu jednogwiazdkowych".

Reformę przeprowadzono z powodu powrotu Francji do struktur militarnych NATO, ogłoszoną na jubileuszowym szczycie NATO w Strasburgu w kwietniu. Francji liczba generałów wzrosła z tego powodu do "kilkunastu gwiazdek".

bEgmbNgd

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ malk/

bEgmbNgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)