Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NATO przekaże kosowskiej policji ochronę świątyń prawosławnych

0
Podziel się

NATO postanowiło - wbrew sprzeciwom Serbii - przekazać kosowskiej
policji ochronę znajdujących się w Kosowie miejsc kultu prawosławnych Serbów.

bEiAqXmJ

NATO postanowiło - wbrew sprzeciwom Serbii - przekazać kosowskiej policji ochronę znajdujących się w Kosowie miejsc kultu prawosławnych Serbów.

Dowódca sił NATO w Kosowie (KFOR) generał Markus Bentler powiedział w czwartek, że pierwszym obiektem religijnym, za którego ochronę będzie odpowiadać kosowska policja, będzie klasztor w Graczanicy.

Jest to jedno z najważniejszych w Kosowie miejsc dla prawosławnych Serbów. Graczanica jest oddalona o około 8 km na południowy wschód od stolicy Kosowa Prisztiny.

bEiAqXmL

Generał Bentler powiedział, że przekazanie policji kosowskiej ochrony nad klasztorem nastąpi pod koniec sierpnia, a nad pozostałymi miejscami będzie się odbywać sukcesywnie.

Generał wyjaśnił, że decyzję w tej sprawie podjęto 9 lipca w kwaterze głównej NATO w Brukseli, gdyż "stan bezpieczeństwa w Kosowie generalnie bardzo się poprawił w ciągu ostatnich lat".

Dodał, że Belgrad informowano o takim zamiarze już wcześniej i dodał, że projekt zostanie zrealizowany mimo zastrzeżeń Serbii.

Zdaniem serbskiego ministra ds. Kosowa Gorana Bogdanovicia posunięcie takie to "prowokacja, która nie prowadzi do pokoju, stabilności i budowy zaufania".

bEiAqXmR

W marcu siły KFOR w Kosowie przekazały kosowskiej policji ochronę pomnika Gazimestan, upamiętniającego bitwę na Kosowym Polu w 1389 roku. Pomnik jest miejscem o wielkim historycznym znaczeniu dla Serbów. Gazimestan jest pierwszym pomnikiem, którego ochronę, decyzją NATO, przejęła kosowska policja.

Kosowo, zamieszkane głównie przez Albańczyków, ogłosiło niezależność od Serbii w lutym roku 2008. Serbia wciąż uważa Kosowo za swoją prowincję. (PAP)

mmp/ ap/

6734185 6734512 6735194 arch.

bEiAqXnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)