Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO przyjęło koncepcję misji w Afganistanie po 2014 r.

0
Podziel się:

Ministrowie obrony państw NATO przyjęli w środę koncepcję zaangażowania w
Afganistanie po wycofaniu z tego kraju międzynarodowych sił ISAF w 2014 r. - poinformował sekretarz
generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Liczebności nowej misji jeszcze nie ustalono.

Ministrowie obrony państw NATO przyjęli w środę koncepcję zaangażowania w Afganistanie po wycofaniu z tego kraju międzynarodowych sił ISAF w 2014 r. - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Liczebności nowej misji jeszcze nie ustalono.

"Rok 2014 będzie oznaczać koniec naszej misji wojskowej w Afganistanie, a zarazem nowy początek dla tego kraju" - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej po zakończonym w środę posiedzeniu ministrów obrony krajów NATO. Zapewnił, że "Afgańczycy nie pozostaną sami", bo społeczność międzynarodowa zobowiązała się do dalszego wspierania Afganistanu.

Zadaniem NATO po 2014 r. będzie pomoc w szkoleniu sił afgańskich. "Planujemy nową misję, która ma na celu szkolenie, doradzanie i pomoc afgańskim siłom po 2014 r. Nowa misja będzie nazywać się +Niezachwiane wsparcie+ (ang. Resolute Support)" - powiedział Rasmussen. "Nie będzie to druga misja ISAF z inną nazwą. Będzie inna i zdecydowanie mniejsza" - zastrzegł. Liczebności przyszłej misji na razie jednak nie ustalono. "Jestem jednak przekonany, że członkowie Sojuszu i nasi partnerzy zapewnią pełną obsadę misji" - powiedział.

Cytowany przez agencję AP amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel poinformował, że Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne za działania nowej misji NATO we wschodnim i południowym Afganistanie, Niemcy - na północy, a Włochy - na zachodzie. Turcja z kolei rozważa przejęcie wiodącej roli w regionie Kabulu.

Przyszłe zaangażowanie NATO w Afganistanie będzie tematem szczytu Sojuszu, który odbędzie się w 2014 r. We wtorek polski minister obrony Tomasz Siemoniak ocenił, że na konkretne decyzje w sprawie kształtu i liczebności nowej misji trzeba będzie jeszcze poczekać. "Spodziewam się, że te decyzje nie zapadną tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli i jak by życzyli sobie dowódcy wojskowi, którzy chcieliby mieć jasność planistyczną. Na pewno bardzo ważne jest to, kto będzie nowym prezydentem Afganistanu i partnerem dla społeczności międzynarodowej" - powiedział Siemoniak dziennikarzom. Wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się wiosną przyszłego roku.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)