Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy apelują, by się szczepić

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych lat pojawią się nowe
szczepionki, które będą miały wpływ na poprawę naszego zdrowia. Są
to szczepionki m.in. przeciwko nowotworom płuc i prostaty.

*W ciągu najbliższych lat pojawią się nowe szczepionki, które będą miały wpływ na poprawę naszego zdrowia. Są to szczepionki m.in. przeciwko nowotworom płuc i prostaty. *

Naukowcy apelują, by korzystać z takiej formy profilaktyki zdrowotnej.

"W przygotowaniu są szczepionki przeciwko rakowi płuc, prostaty. Będą to bardzo drogie szczepionki. Jednak jeśli nie zapłacimy tej ceny, szczepionek nie będzie" - podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie ekspert ds. szczepień w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prof. Heinz-Josef Schmitt.

Według niego, jednym ze sposobów na pokrycie kosztów produkcji nowych szczepionek mogą być dotacje rządowe.

"Szczepienia ochronne umożliwiają całkowite wyeliminowanie chorób - tak, jak było w przypadku ospy prawdziwej czy obecnie z chorobą Heinego-Medina. Poza tym bardzo redukują liczbę powikłań i zgonów oraz powodują oszczędności dla systemu ochrony zdrowia i dla społeczeństwa" - zaznaczył Schmitt. Zaleca on np. szczepienie się przeciwko krztuścowi co 10 lat.

Zdaniem prof. Jacka Wysockiego z Akademii Medycznej w Poznaniu, szczepieniom przeciwko grypie szczególnie powinny poddawać się dzieci i osoby starsze. Według niego, u znacznej części społeczeństwa funkcjonuje mit, że szczepienie to powinno chronić przed każdym przeziębieniem i że uodporniać należy przede wszystkim osoby pracujące.

"Konieczne jest upowszechnienie wiedzy na temat grup szczególnego ryzyka powikłań grypowych, a także zwrócenie uwagi na fakt, że szczepienia można prowadzić w okresie od września do grudnia, a jeśli szczepionka jest dostępna, także w styczniu" -powiedział prof. Wysocki.

Prof. Claude Hannoun z paryskiego Instytutu Pasteura podkreślał, że szczepienie przeciwko grypie zapobiega samej chorobie, ciężkiemu jej przebiegowi oraz niektórym jej powikłaniom, np. zapaleniu płuc.

Obecnie w Polsce odbywają się szczepienia: obowiązkowe dzieci i młodzieży (uporządkowane według wieku), obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie (np. personelu medycznego) - finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia oraz szczepienia zalecane, których koszty pokrywają osoby zaszczepiające się.

Zdaniem prof. Wysockiego, w Polsce szczególnie zalecane są szczepienia przeciwko m.in. wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, grypie, ospie wietrznej czy odkleszczowemu zapaleniu mózgu.(PAP)

aop/ jer/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)