Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naukowcy: starość to jednak radość

0
Podziel się:

Wraz z upływem lat stajemy się szczęśliwsi i weselsi - przekonują
amerykańscy naukowcy, podając w wątpliwość często powtarzane stwierdzenie "starość nie radość".
Okazuje się bowiem, że pomimo osamotnienia, a także obaw dotyczących zdrowia i utrzymania, ludzie
starsi potrafią bardziej cieszyć się życiem niż ludzie młodzi. O badaniach informuje serwis BBC.

Wraz z upływem lat stajemy się szczęśliwsi i weselsi - przekonują amerykańscy naukowcy, podając w wątpliwość często powtarzane stwierdzenie "starość nie radość". Okazuje się bowiem, że pomimo osamotnienia, a także obaw dotyczących zdrowia i utrzymania, ludzie starsi potrafią bardziej cieszyć się życiem niż ludzie młodzi. O badaniach informuje serwis BBC.

Zespół psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Stanforda przeprowadził badania wśród osób w wieku 18-90 lat. Podczas licznych testów naukowcy zaobserwowali, że osoby starsze znacznie rzadziej miewały załamania nastroju, były bardziej odporne na krytykę i lepiej panowały nad swoimi emocjami.

Synteza dotychczasowych badań na temat emocji i starzenia się wykazała, że zdrowie psychiczne seniorów, z wyjątkiem osób cierpiących na demencję i narażonych na długotrwały stres, jest zazwyczaj o wiele lepsze niż osób młodszych. Jak twierdzą naukowcy, jest to związane z tym, że osoby starsze potrafią unikać sytuacji, które wywołują smutek lub stres.

"Ludzie starsi są bardziej świadomi tego, że mają coraz mniej czasu i dlatego chcą wykorzystać go jak najlepiej. Dzięki temu, że mają duże doświadczenie i nauczyli się rozumieć intencje innych, mogą uniknąć wielu stresujących sytuacji" - wyjaśnia autorka badań dr Susan Turk Charles z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Zdaniem dr Laury Carstensen z Uniwersytetu Stanforda, młodzi ludzie powinni już teraz pomyśleć o tym, jak może wyglądać ich starość. Ważne jest przede wszystkim pozytywne nastawienie i troska o zdrowie. Dr Carstensen podkreśla, że poza pracą i życiem rodzinnym powinniśmy znaleźć czas na realizowanie swoich pasji i edukację.

"Z wielu niezależnych badań wynika, że nawet jeden dodatkowy rok kształcenia się może wydłużyć życie o więcej niż rok" - dodaje dr Carstensen. (PAP)

koc/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)