Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nawalny został "zaproszony na rozmowę" do komendy policji

0
Podziel się:

Na dwie godziny przed spotkaniem władze Moskwy skontaktowały się ze sztabem Nawalnego i poprosiły o odwołanie wiecu.

Nawalny został "zaproszony na rozmowę" do komendy policji
(MItya Aleshkovskiy/CC 2.0/Wikimedia)
bEUEcMFx

Do zatrzymania jednego z głównych liderów antykremlowskiej opozycji doszło dziś wieczorem po spotkaniu z wyborcami w parku Sokolniki, we wschodniej części Moskwy - poinformowała jego sekretarz prasowa Anna Wieduta.

Rzeczniczka przekazała, że polityk został zatrzymany przez policjantów z oddziału specjalnego OMON bezpośrednio na scenie po zakończeniu spotkania z wyborcami.

Źródło w Głównym Zarządzie Spraw Wewnętrznych w Moskwie, cytowane przez agencję Interfax, wyjaśniło, że Nawalny został _ zaproszony na rozmowę _ do komendy policji z powodu złamania przepisów o zgromadzeniach. Według rozmówcy agencji po rozmowie opozycjonista opuścił komendę.

bEUEcMFz

Radio Echo Moskwy podało, że na dwie godziny przed spotkaniem władze Moskwy skontaktowały się ze sztabem Nawalnego i poprosiły o odwołanie wiecu. Do parku przyjechał oddział OMON-u. Policjanci odłączyli aparaturę nagłaśniającą i generatory prądu. Poprosili zebranych o rozejście się. Stronnicy opozycjonisty jednak nie posłuchali. W końcu policja się wycofała.

Echo Moskwy przekazało, że w spotkaniu z Nawalnym wzięło udział około 5-7 tys. osób. _ Odbyłem 73 spotkania z wyborcami. Nie wiedzieć czemu 74. otwarte dla wszystkich spotkanie w Sokolnikach nie spodobało się staruszkowi Sobianinowi _ - napisał opozycjonista na swoim profilu na Twitterze.

37-letni Nawalny - znany bloger, walczący z korupcją adwokat i krytyk prezydenta Władimira Putina - jest jednym z sześciu kandydatów na mera Moskwy w przedterminowych wyborach, które odbędą się 8 września. Zdecydowanym faworytem wyborów jest urzędujący mer Siergiej Sobianin.

W lipcu opozycjonistę skazano na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w państwowej spółce i aresztowano bezpośrednio na sali sądowej. Jednak na wniosek prokuratury następnego dnia zwolniono go i pozostawiono na wolności do czasu rozpatrzenia apelacji.

bEUEcMFF

Skazanie Nawalnego krytykowały USA, UE i organizacje praw człowieka, dopatrując się motywów politycznych w jego procesie. Nawalny to jeden z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych i powrotowi Putina na Kreml.

Czytaj więcej w Money.pl
Demonstracje w Rosji. Są pierwsi zatrzymani W centrum Moskwy doszło do zatrzymań stronników Aleksieja Nawalnego
Nawalny na krótko zatrzymany, gdy składał dokumenty kandydata na mera Los opozycjonisty jest niepewny. Oskarżono go o spowodowanie strat w spółce Kirowles, prokurator żąda dla niego sześciu lat więzienia, wyrok ma być ogłoszony 18 lipca.
Wyrwie Moskwę z rąk Putina? Złożył wiosek Polityk stoi na czele wyłonionej w ubiegłym roku w internetowym głosowaniu Rady Koordynacyjnej Opozycji, która wypracowuje strategię dla przeciwników politycznych prezydenta i w której reprezentowana jest również Republikańska Partia Rosji-Parnas.
bEUEcMGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)