Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP: konsumenci spodziewają się inflacji w wysokości 0,7 proc.

0
Podziel się

Konsumenci przewidują, że średni wskaźnik inflacji w kolejnych 12
miesiącach wyniesie 0,7 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych pochodzących z listopadowej
ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych.

bEqaZOmZ

Konsumenci przewidują, że średni wskaźnik inflacji w kolejnych 12 miesiącach wyniesie 0,7 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych pochodzących z listopadowej ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych.

"Z sondażu przeprowadzonego w połowie listopada wynika, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wyniesie 0,7 proc. W poprzednim miesiącu określono go na poziomie 0,9 proc., a we wrześniu na 1,0 proc." - napisano w raporcie.

Według NBP oczekiwania inflacyjne konsumentów kształtują się głównie pod wpływem najnowszych informacji GUS o inflacji bieżącej (CPI) i od wiosny tego roku pozostają na niskim poziomie. W połowie listopada GUS podał, że w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.

bEqaZOnb

Zgodnie z komunikatem NBP w listopadowym sondażu zmalał odsetek respondentów, którzy uważają, że w perspektywie 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - uważa tak 14,1 proc. ankietowanych. Miesiąc wcześniej sądziło tak 17,7 proc. Ponad połowa osób - 51 proc. proc. (przed miesiącem 51,3 proc.) - wskazało, że ceny będą rosły w tym samym tempie, a 18,2 proc. - że będą rosły wolniej (w październiku uważało tak 15,1 proc.).

Zmiany cen nie oczekuje 6,7 proc. pytanych (4,5 proc. przed miesiącem), a 0,1 proc. uważa, że będą niższe (w poprzednim badaniu 0,4 proc.).

NBP podał w komunikacie, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej. (PAP)

mmu/ je/

bEqaZOnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)