Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: uchwała RPP jest niezgodna z prawem

0
Podziel się:

Uchwała Rady Polityki Pieniężnej narusza decyzje Rady Unii Europejskiej,
łamie zasadę niedziałania prawa wstecz i jest niezgodna z obowiązujacymi Narodowy Bank Polski
zasadami rachunkowości - poinformował NBP w środę na swojej stronie internetowej.

Uchwała Rady Polityki Pieniężnej narusza decyzje Rady Unii Europejskiej, łamie zasadę niedziałania prawa wstecz i jest niezgodna z obowiązujacymi Narodowy Bank Polski zasadami rachunkowości - poinformował NBP w środę na swojej stronie internetowej.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę z 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim.

"Zarówno procedura zastosowana przez RPP, w ramach której Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Nr 9/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r., jak również treść tej uchwały, obciążone są bardzo poważnymi wadami prawnymi" - napisano w komunikacie.

Według zarządu NBP, Rada przede wszystkim naruszyła decyzje Rady Unii Europejskiej. Jej projekt został przekazany do konsultacji Europejskiemu Bankowi Centralnemu, co - zdaniem banku centralnego - powinno skutkować zawieszeniem procedowania nad tą uchwałą. "Uchwała podjęta została przed otrzymaniem opinii EBC" - podkreśla NBP.

Według banku, uchwała nie respektuje utrwalonej od wielu lat zasady niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit). "Zasada ta, wyrażona w Konstytucji RP, stanowi podstawową zasadę porządku prawnego i znajduje ona oparcie w takich wartościach, jak bezpieczeństwo prawne i pewność obrotu gospodarczego" - napisano.

Bank poinformował, że w treści uchwały znajduje się postanowienie, zgodnie z którym zmienione przepisy mają mieć zastosowanie do sprawozdania finansowego NBP sporządzonego za 2009 r.

Ponadto, zdaniem NBP, uchwała jest także niezgodna z obowiązującymi Narodowy Bank Polski zasadami rachunkowości, określonymi przez RPP w uchwale z 16 grudnia 2003 r. w sprawie zasad rachunkowości, układu aktywów i pasywów bilansu oraz rachunku zysków i strat Narodowego Banku Polskiego.

"Zgodnie z podstawowymi zasadami określonymi w tej uchwale, rezerwa na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego powinna być ujęta w wyniku finansowym w kwocie oszacowanej zgodnie z przepisami obowiązującymi na dzień jej utworzenia, czyli na dzień 31.12.2009 r." - napisano.

Zarząd NBP podkreśla ponadto, że data wejścia w życie uchwały została określona na dzień jej uchwalenia, co jest sprzeczne z przepisami ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. (PAP)

mmu/ je/ woj/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)