Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP wyemituje monetę na kanonizację JPII; od czwartku wystawa o bankowości

0
Podziel się:

NBP wyemituje kilogramową srebrną monetę z okazji przyszłorocznej
kanonizacji Jana Pawła II. Od czwartku w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę o bankowości
centralnej Polski i USA.

NBP wyemituje kilogramową srebrną monetę z okazji przyszłorocznej kanonizacji Jana Pawła II. Od czwartku w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę o bankowości centralnej Polski i USA.

NBP poinformował w środę, że wyemituje 966 sztuk kilogramowych monet o nominale 500 zł, aby upamiętnić planowaną na przyszły rok kanonizację. Moneta tego typu zostanie wyemitowana przez NBP po raz pierwszy w historii.

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II od 1982 r. Papież Polak był jedyną osobą w historii, którą upamiętniono na monetach kolekcjonerskich NBP jeszcze za życia. Dotychczas ukazało się około 50 różnych rodzajów monet NBP z wizerunkiem Karola Wojtyły.

Zanim jeszcze monety trafią do obiegu numizmatycy będą mogli zwiedzać wystawę podsumowującą 185-lecie polskiej bankowości centralnej oraz 100-lecie amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (Fed).

Będzie można na niej znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: kiedy i dlaczego wywieziono z Polski ponad 70 ton złota; od kiedy dolary są zielone, czy jak sfinansowano Powstanie Kościuszkowskie.

Jak podkreślił NBP wiele z prezentowanych na wystawie monet i banknotów rzadko opuszcza skarbiec banku. Są wśród nich m.in. pieniądze Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, srebrne guldeny Wolnego Miasta Gdańsk, czy "młynarki" z czasów okupacji. Spośród eksponatów przysłanych przez Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku są m.in. zdjęcia sprzed stu lat, z podpisania aktu powołującego System Rezerwy Federalnej.

Narodziny polskiej bankowości centralnej ukazane są na tle burzliwej historii ostatnich dwóch stuleci naszego kraju. Z kolei o amerykańskiej bankowości dowiedzieć się będzie można m.in. dzięki filmowi dokumentalnemu. Oprócz klasycznych eksponatów przygotowano też prezentacje na tablety z multimedialnymi aplikacjami, zagadkami i quizami.

"Chcemy zaprezentować, w jaki sposób te ważne instytucje, ich funkcje, cele i struktura, zmieniały się w trakcie historycznych zawirowań i jakie mają obecnie znacznie dla bezpieczeństwa finansowego swoich krajów" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor organizującego ekspozycję Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP Dariusz Jadowski.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających za darmo od 12 grudnia do 11 kwietnia w oddziale NBP, przy Placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie. (PAP)

stk/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)