Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Newsweek" o słabej wiedzy Amerykanów o historii i polityce

0
Podziel się

Amerykanie nadal wykazują ignorancję w sprawach historii i polityki
międzynarodowej - pisze tygodnik "Newsweek". Ostrzega, że jest to niebezpieczne w coraz bardziej
zglobalizowanym świecie, któremu USA mają ambicję przewodzić.

bEhJfQsB

Amerykanie nadal wykazują ignorancję w sprawach historii i polityki międzynarodowej - pisze tygodnik "Newsweek". Ostrzega, że jest to niebezpieczne w coraz bardziej zglobalizowanym świecie, któremu USA mają ambicję przewodzić.

"Newsweek" zadał grupie tysiąca obywateli amerykańskich pytania pochodzące z testu, który musi zdać każdy kandydat ubiegający się o obywatelstwo USA.

Okazało się, że 29 procent respondentów nie potrafiło odpowiedzieć, kto jest obecnie wiceprezydentem USA, a 73 procent nie wiedziało jakie były powody zimnej wojny. 44 procent nie wiedziało co to jest Bill of Rights (Karta Praw, zestaw 10 podstawowych praw obywatelskich włączonych w 1791 roku jako poprawki do konstytucji USA - PAP). W sumie aż 38 procent nie zdało tego sprawdzianu.

bEhJfQsD

"Newsweek" choć pisze, że ignorancja historyczna Amerykanów jest od dawna znanym faktem, zwraca uwagę, że świat się zmienił i "niestety, staje się coraz bardziej niegościnny dla ludzi, którzy nie są go ciekawi i nic nie wiedzą". "Jak my" - dodaje.

Przytacza również wyniki sondażu przeprowadzonego w marcu 2009 roku przez "European Journal of Communication" w USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Finlandii. Mieszkańców tych krajów pytano wtedy o ich wiedzę w sprawach międzynarodowych.

Okazało się, że o ile 75 proc. Brytyjczyków, 68 proc. Duńczyków i 76 proc. Finów potrafiło prawidłowo odpowiedzieć kim są talibowie, to wskaźnik ten dotyczył jedynie 58 proc. Amerykanów, chociaż od prawie 10 lat USA prowadzą w Afganistanie wojnę z talibami.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

bEhJfQsJ

tzal/ jo/ ap/

bEhJfQte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)