Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: koszt pobyt rodziców z chorym dzieckiem w szpitalu nie refundowany

0
Podziel się:

Całodobowy pobyt rodziców z ich chorymi
dziećmi na oddziałach szpitalnych nie jest finansowany przez
Narodowy Fundusz Zdrowia, bo nie należy do świadczeń opieki
zdrowotnej - czytamy w liście NFZ do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Całodobowy pobyt rodziców z ich chorymi dziećmi na oddziałach szpitalnych nie jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, bo nie należy do świadczeń opieki zdrowotnej - czytamy w liście NFZ do Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO poprosił o stanowisko w sprawie wprowadzenia przez niektóre szpitale opłat za całodobowe przebywanie rodziców z ich chorymi dziećmi.

Prezes NFZ Andrzej Sośnierz (stanowisko w tej sprawie prezes zajął zanim złożył dymisję z tej funkcji-PAP) wyjaśnił, że ponieważ pobyt rodziców w szpitalu nie należy do usług medycznych, NFZ nie ma kompetencji, by oceniać, czy szpitale mogą pobierać takie opłaty.

Dodał, że w uzasadnionych przypadkach NFZ bada te kwestie w trakcie kontroli realizacji umów. "...kontrolerzy analizują tryb pobierania od świadczeniobiorców opłat, tj. czy dokonane na rzecz szpitala wpłaty mają charakter darowizn, czy też pacjent otrzymuje uwzględniony w cenniku, wprowadzonym zarządzeniem dyrektora szpitala, określony ekwiwalent w postaci dodatkowego świadczenia. W tym ostatnim przypadku świadczeniodawca jest wzywany do zwrotu +darczyńcy+ nienależnie pobranych kwot i nakładana jest kara..." - czytamy w piśmie Sośnierza.

Według niego, zasadnym byłoby ustawowe określenie wysokości odpłatności za usługi pozamedyczne ponoszone przez szpitale.

Wicedyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w resorcie zdrowia Dagmara Korbasińska powiedziała PAP w czwartek, że zgodnie z ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ), pacjent ma prawo do dodatkowej opieki sprawowanej przez jego bliskiego. Koszty realizacji tego prawa nie mogą jednak obciążać ZOZ-u.

"Zakład Opieki Zdrowotnej może pobierać opłatę, ale opłatę zależną od kosztów, jakie ponosi. Nie może być to opłata dowolna. Czyli, jeżeli szpital zapewnia łóżko, pościel, wyżywienie, możliwość korzystania z kuchni oddziałowej, to wtedy opłata to uwzględnia. Ale jeżeli jest to fotel przy łóżku chorego, to opłaty pobierać nie można" - wyjaśniła.

Korbasińska podkreśliła, że ta opłata ma rekompensować koszty, które ponosi ZOZ na realizację tego typu uprawnienia osoby bliskiej. Dodała, że był moment, ok. 1,5 roku temu, gdy szpitale zaczęły masowo pobierać opłaty, także za np. fotel. "Po interwencjach ministerstwa zdrowia prawo jest stosowane właściwie" - zapewniła.

Skargi na pobieranie opłat przez szpitale za pobyt rodziców z chorymi dziećmi wpływają do Biura Praw Pacjenta przy resorcie. Jak powiedziała jego dyrektor Krystyna Barbara Kozłowska, skarg jest teraz stosunkowo niewiele i dotyczą rodziców, których nie stać na taką opłatę. W uzasadnionych przypadkach biuro interweniuje u dyrektora placówki i prosi rodziców, bliskich dziecka o przedstawienie mu zaświadczeń o dochodach rodziny.

W przygotowywanej przez resort nowej ustawie o ZOZ-ach miał być zapis uszczegóławiający kwestie opłat za pobyt rodziców z dzieckiem w szpitalu. Projekt jest we wstępnej fazie przygotowań, a kadencja obecnego ministra zdrowia dobiega końca.

W 1988 r. na I Europejskiej Konferencji Stowarzyszeń na rzecz Dzieci w Szpitalu 13 krajów zaaprobowało Europejską Kartę Dziecka w Szpitalu opracowaną przez brytyjskie Stowarzyszenie na rzecz Opieki nad Dziećmi w Szpitalu (National Association for the Welfare of Children in hospital - NAWCH). Karta mówi m.in., że dzieci powinny mieć prawo do tego, aby cały czas w szpitalu przebywali razem z nimi rodzice lub stali opiekunowie. Karta mówi także, że pobyt rodziców w szpitalu nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę dochodów. (PAP)

bos/ bno/ mag/

13:51 07/11/08

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)