Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ zachęca kobiety do profilaktyki nowotworowej

0
Podziel się:

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca kobiety do
onkologicznych badań profilaktycznych. Pierwsze zaproszenia na
badania zostały już wysłane - są to listy imienne, sms-y oraz
informacje na ulotkach i plakatach. Fundusz ma sfinansować badania
profilaktyczne dla około 10 milionów kobiet.

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca kobiety do onkologicznych badań profilaktycznych. Pierwsze zaproszenia na badania zostały już wysłane - są to listy imienne, sms-y oraz informacje na ulotkach i plakatach. Fundusz ma sfinansować badania profilaktyczne dla około 10 milionów kobiet.

"Mamy tu na myśli programy onkologiczne - profilaktykę raka szyjki macicy i raka piersi" - powiedziała we wtorek rzecznik NFZ Renata Furman na konferencji prasowej w Warszawie. Dodała, że Funduszowi zależy na szybkim dotarciu z informacją o badaniach do kobiet, szczególnie po 50. roku życia.

Na stronie internetowej - www.nfz.gov.pl/profilaktyka - znajdują się informacje poświęcone programom profilaktycznym raka szyjki macicy i raka piersi. Jest tam lista zakładów opieki zdrowotnej, w których realizowane są bezpłatne badania w tym zakresie.

Jak powiedziała naczelnik Wydziału Systemów Informatycznych NFZ Anna Wójcik, od 1 sierpnia działa SIMP, czyli System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki. Ma on na celu przygotowanie bazy danych, będącej podstawą do wysyłki zaproszeń do kobiet na badania profilaktyczne. Do Systemu włączane są placówki realizujące badania - jak dotąd jest ich 16. Zaproszenia zostaną rozesłane na przełomie września i października.

Ponadto kobiety po 50. roku życia są informowane za pomocą sms-ów o profilaktycznych badaniach mammograficznych i cytologicznych. W połowie czerwca NFZ uruchomił umożliwiający to program pilotażowy. "Wysłaliśmy 10 tys. sms-ów, otrzymaliśmy około 1 tys. zwrotnych odpowiedzi, z deklaracją o chęci wzięcia udziału w programie" - powiedziała Furman.

Według NFZ w Polsce jest 2,5 mln kobiet, które powinny przejść badanie mammograficzne lub cytologiczne. Z danych Funduszu wynika, że rocznie ok. 11 tys. osób zapomina o umówionych wizytach u lekarza, a 10-12 proc. wizyt jest anulowanych. W placówkach, gdzie wprowadzono sms-owy system przypominania o wizytach (np. w Centrum Zdrowia Matki Polki) liczba anulowanych wizyt spadła o 9 tys. rocznie.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi ok. 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie; ryzyko wzrasta po 50. roku życia.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstotliwości występowania, nowotworem u kobiet w naszym kraju - stanowi 10,7 proc. nowotworów. Szacuje się, że rocznie dotyka ok. 4 tys. Polek, a ok. 2 tys. umiera z tego powodu. (PAP)

gdy/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)