Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NG": Wschodnie Partnerstwo może pogorszyć relacje Rosja-UE

0
Podziel się:

"Niezawisimaja Gazieta" ocenia we wtorek, że
inicjatywa Wschodniego Partnerstwa, przedstawiona poprzedniego
dnia przez Polskę i Szwecję na spotkaniu szefów dyplomacji krajów
Unii Europejskiej w Brukseli, może pogorszyć relacje Rosji z UE.

"Niezawisimaja Gazieta" ocenia we wtorek, że inicjatywa Wschodniego Partnerstwa, przedstawiona poprzedniego dnia przez Polskę i Szwecję na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej w Brukseli, może pogorszyć relacje Rosji z UE.

Zdaniem moskiewskiego dziennika, "konflikt interesów Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej na obszarze poradzieckim może się zaostrzyć, jeśli projekt Wschodniego Partnerstwa zaprezentowany w poniedziałek w Brukseli przez Polskę i Szwecję zostanie zaakceptowany".

"Niezawisimaja Gazieta" podkreśla, że unijni dyplomaci nie mówią, jak głęboka będzie integracja z UE tej części Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), która zostanie objęta tą inicjatywą.

"Wszelako ostrożne sformułowania Sztokholmu (...) prowadzą do wniosku, że apogeum może się stać przyjęcie do Unii Europejskiej" - dodaje dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" przytacza też opinię politologa Artioma Małgina, którego zdaniem "inicjatywa ta - to próba Polski umocnienia się w roli jednego z wiodących graczy UE na kierunku wschodnim".

Według Małgina, Szwecja została wybrana przez Warszawę nieprzypadkowo. "Stosunki Sztokholmu z Moskwą są niezłe. Ponadto Szwecja ma doświadczenie w prowadzeniu takich projektów" - zauważył ekspert.

Małgin wyraził również pogląd, że Moskwa powinna odnieść się do tej inicjatywy ze spokojem, gdyż - jak to ujął - w perspektywie Wschodnie Partnerstwo może stać się dodatkowym kanałem dla dialogu między Rosją i Unią Europejską.

Projekt Polski i Szwecji przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią, a także - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią. Wschodnie Partnerstwo ma się opierać na istniejącej Europejskiej Polityce Sąsiedztwa (EPS). Centralną rolę będzie więc w nim odgrywać Komisja Europejska (KE).

Forum ma być wykorzystane do realizacji konkretnych i ambitnych celów. Chodzi o dążenie do ruchu bezwizowego z objętymi inicjatywą sąsiadami oraz stworzenie "pogłębionej" strefy wolnego handlu, obejmującej usługi i artykuły rolne. Ponadto projekt przewiduje zawieranie umów o współpracy z poszczególnymi krajami sąsiedzkimi, na wzór tej, którą obecnie KE negocjuje z Ukrainą.

Inicjatywa zakłada uczestnictwo w niej sąsiadów wschodnich objętych planami działania EPS. Choć Rosja z własnej woli nie bierze udziału w EPS, to animatorzy Wschodniego Partnerstwa dopuszczają, że Moskwa będzie mogła uczestniczyć w niektórych przedsięwzięciach. (PAP)

mal/ ap/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)