Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sarkozy
26.11.2012 12:26

Nicolas Sarkozy powraca. Ma uratować partię przed rozpadem

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie próbował uratować zagrożoną rozpadem prawicową Unię na rzecz Ruchu Ludowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy będzie próbował uratować zagrożoną rozpadem prawicową Unię na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) - podały francuskie media. Dzień wcześniej z mediacji zrezygnował były premier i szef dyplomacji Alain Juppe.

Pogłębiający się konflikt o przywództwo w głównej sile francuskiej opozycji, UMP, trwa już od tygodnia. W wewnętrznych wyborach partyjnych 18 listopada nowym szefem ugrupowania został wybrany Jean-Francois Cope. Jednak jego przeciwnik, były premier Francois Fillon, nie pogodził się z porażką, wskazując, że przy liczeniu głosów pominięto karty wyborcze z departamentów zamorskich Francji.

Jak poinformował dziennik _ Le Figaro _, na rolę mediatora w sporze, który grozi rozpadem UMP, zgodził się były szef państwa i przewodniczący tej partii, Nicolas Sarkozy. Powraca on w ten sposób do czynnej polityki po półrocznej przerwie spowodowanej porażką w wiosennych wyborach prezydenckich.

W niedzielę z misji pogodzenia dwóch rywali o fotel lidera UMP zrezygnował były premier Alain Juppe. Doszło do tego po fiasku jego niedzielnych rozmów z Copem i Fillonem.

Juppe wyjaśnił, że _ zrobił, co mógł _, aby zażegnać spór, ale skłócone strony nie chciały pójść na kompromis. Wobec tego Juppe dodał: _ Wydaje się, że były prezydent jest jedynym, który ma dostateczny autorytet, aby zaproponować ewentualnie wyjście, którego sam nie dostrzegam _.

Media podkreślają w poniedziałek, że UMP w następstwie pogłębiającego się konfliktu między Copem a Fillonem zmierza coraz wyraźniej w stronę rozpadu.

Zgodnie z ogłoszonymi tydzień temu rezultatami Cope pokonał Fillona różnicą zaledwie 98 głosów na blisko 175 tys. głosujących członków partii, do której należy ok. 300 tys. osób. Zwolennicy Fillona - byłego premiera za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego - zakwestionowali wynik, twierdząc, że nie uwzględniono głosów z okręgów zamorskich Francji.

Jak podkreślają francuskie media, wybory odbywały się w surrealistycznej atmosferze, a Francuzi byli świadkami _ tragikomicznego _ i _ żałosnego spektaklu _. Nie czekając na ogłoszenie oficjalnych wyników, obaj kandydaci jeszcze w dniu wyborów oskarżyli się wzajemnie o oszustwa wyborcze i żądali wszczęcia dochodzenia wyjaśniającego nieprawidłowości w czasie głosowania. Dopiero przed tygodniem, w poniedziałek wieczorem, komisja wyborcza UMP ogłosiła zwycięstwo Copego.

Stawką rywalizacji jest nie tylko przywództwo w największej francuskiej partii opozycyjnej, ale prawdopodobnie także kandydatura w wyborach prezydenckich w 2017 roku. Sarkozy ustąpił ze stanowiska szefa UMP po porażce w wyborach prezydenckich, w których zwyciężył socjalista Francois Hollande.

Czytaj więcej w Money.pl
Żona prezydenta wraca do showbiznesu Carla Bruni-Sarkozy, żona byłego prezydenta Francji znów trafia na okładki ilustrowanych pism. Pierwsza dama korzysta z wyprowadzenia się męża z Pałacu Elizejskiego, aby zaistnieć w showbiznesie.
Ten spór rozstrzygnie się we Francji Wynik mediacji ma być ogłoszony w ciągu 15 dni.
To utoruje drogę do władzy Sarkozy'emu? Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media.
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz