Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niektóre beskidzkie niedźwiedzie nie zasnęły i buszują po górach

0
Podziel się:

Ciepła zima sprawiła, że nie wszystkie niedźwiedzie w Beskidach zapadły w
sen. Nadleśniczy z Ujsół Józef Worek poinformował w piątek, że misia widziano w rejonie Rysianki. Z
kolei kamery ekologów zarejestrowały trzy bawiące się niedźwiadki oraz ich matkę.

bEEeMiXV

Ciepła zima sprawiła, że nie wszystkie niedźwiedzie w Beskidach zapadły w sen. Nadleśniczy z Ujsół Józef Worek poinformował w piątek, że misia widziano w rejonie Rysianki. Z kolei kamery ekologów zarejestrowały trzy bawiące się niedźwiadki oraz ich matkę.

W Beskidach praktycznie nie ma śniegu, a temperatury z rzadka spadają poniżej zera. "Wiele wskazuje na to, że niedźwiedź z Rysianki już nie zaśnie. Możemy mieć z nim sporo kłopotu tej zimy. Zwłaszcza, gdy bardziej zgłodnieje" - powiedział Józef Worek. Jak dodał, na terenie nadleśnictwa bytuje cztery lub pięć tych drapieżników.

Zabawę trzech podrośniętych już młodych niedźwiadków pod okiem matki zarejestrowali dzięki wideopułapce ekolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Jak podkreślili, taka obserwacja jest w regionie rzadkością. "Mamy nadzieję, że zarówno matka, jak i niedźwiadki, spokojnie przeczekają zimę" - zaznaczyli. Ekolodzy opublikowali film z baraszkującymi misiami w internecie. Można go zobaczyć do adresem http://www.youtube.com/SDNWILK.

bEEeMiXX

Aura nie przeszkadza natomiast niedźwiedziom w nadleśnictwie Węgierska Górka, w rejonie Romanki, a także Baraniej Góry. Żyje tam od trzech do pięciu tych drapieżników. "Nie mam sygnałów, żeby je gdzieś dostrzeżono. Najprawdopodobniej gawrują. Pomimo braku śniegu, to jednak jest zima" - powiedział nadleśniczy z Węgierskiej Górki Marian Knapek.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. (PAP)

szf/ abe/

bEEeMiYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)