Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Abp Zollitsch: ofiarom molestowania pomagano zbyt mało

0
Podziel się:

W wydanym z okazji Wielkiego Piątku oświadczeniu przewodniczący
katolickiego episkopatu Niemiec, arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego Robert Zollitsch przyznał, że
w ubiegłych dziesięcioleciach zbyt mało pomagano ofiarom molestowania ze strony duchownych.

W wydanym z okazji Wielkiego Piątku oświadczeniu przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec, arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego Robert Zollitsch przyznał, że w ubiegłych dziesięcioleciach zbyt mało pomagano ofiarom molestowania ze strony duchownych.

"Dzisiaj jesteśmy świadomi, że w innej sytuacji społecznej z powodu rozczarowania bolesnym zawodem, jaki spowodowali sprawcy oraz z powodu błędnie rozumianej troski o opinię Kościoła nie poświęcono ofiarom wystarczająco dużo pomocnego spojrzenia. Także to jest bolesną rzeczywistością, z jaką musimy się zmierzyć" - napisał abp Zollitsch.

Dodał, iż Kościół przyznaje się do tych błędów i dąży do ich naprawienia - czemu służy także uruchomienie ogólnoniemieckiej linii telefonicznej dla ofiar.

Dalej abp Zollitsch oświadczył: "Zadano rany, których niemal nie da się zaleczyć. Dlatego ofiarom należą się skupienie naszej uwagi, nasze współczucie i nasze wszelkie możliwe wsparcie".

Jak zaznaczył przewodniczący niemieckiego episkopatu, wiadomości o seksualnym wykorzystywaniu dzieci i młodzieży przez współpracowników Kościoła napełniają Kościół smutkiem, oburzeniem i wstydem. "Jesteśmy wstrząśnięci tym, jakie cierpienia sprawiono ofiarom, które często przez dziesięciolecia nie mogły ująć swych urazów w słowa" - głosi oświadczenie.

Jak podkreślił abp Zollitsch, święta Wielkiej Nocy, a w szczególności Wielki Piątek symbolizują dla Kościoła nowy początek, także w obliczu aktualnych debat. Wielki Piątek "może się stać dla Kościoła nowym początkiem, którego wszyscy tak pilnie potrzebujemy" - napisał hierarcha. (PAP)

dmi/ ap/

5965968

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)