Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Abp Zollitsch otwarty na debatę o sakramentach dla rozwodników

0
Podziel się:

Przewodniczący episkopatu Niemiec i arcybiskup Fryburga Robert Zollitsch
spotkał się w czwartek z duchownymi, którzy w maju ogłosili apel o dopuszczenie do sakramentów
rozwodników, żyjących w powtórnych związkach małżeńskich.

Przewodniczący episkopatu Niemiec i arcybiskup Fryburga Robert Zollitsch spotkał się w czwartek z duchownymi, którzy w maju ogłosili apel o dopuszczenie do sakramentów rozwodników, żyjących w powtórnych związkach małżeńskich.

Pod ogłoszoną w maju przez 12 księży "Deklaracją z Fryburga", podpisało się dotychczas prawie 200 duchownych z drugiej co do wielkości niemieckiej archidiecezji fryburskiej. Apelują oni, by Kościół umożliwił osobom rozwiedzionym, które powtórnie zawarły związek małżeński, przystępowanie do sakramentu komunii świętej.

Zollitsch oświadczył po spotkaniu, że zgodzono się, iż należy zastanowić się nad nowym podejściem do tej grupy wiernych. Musi to jednak nastąpić w zgodzie z Ewangelią i prawem Kościoła. Według arcybiskupa na ten temat odbędzie się w archidiecezji fryburskiej otwarta debata z udziałem ekspertów, tak by wiosną zaplanować konkretne działania.

W "Deklaracji z Fryburga" duchowni przyznali, że w ich parafiach osoby po rozwodzie, żyjące w powtórnym związku małżeńskim przystępują wbrew zasadom Kościoła katolickiego do sakramentu Eucharystii, a także sakramentów pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych.

"Zgadzamy się na to w nadziei, że wkrótce dojdzie do decyzji, która da tym ludziom oficjalnie i bez dyskryminacji zgodne z Ewangelią miejsce w naszym Kościele. Uważamy, że nowe reguły są pilnie potrzebne ze względu na ludzi i nasz Kościół" - podkreślono w deklaracji.

Kościół katolicki uważa, iż rozwodnicy, którzy zawarli powtórne małżeństwo, żyją w grzechu, bo sakrament małżeństwa jest nierozerwalny. Jak argumentował w jednym z wywiadów inicjator deklaracji ksiądz Konrad Irslinger "trudność polega na tym, że nawet za morderstwo można dostać rozgrzeszenie".

"Nie można jednak wyrazić żalu za zawarcie drugiego małżeństwa i uzyskać za to przebaczenia. Dlatego katolicy, którzy zawarli powtórny związek małżeński do końca swych dni żyją w grzechu i księża powinni odmawiać im wszelkich sakramentów" - powiedział niedawno duchowny w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Der Spiegel". (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)