Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Bundestag oddał hołd ofiarom wojen i dyktatur

0
Podziel się:

Z okazji Dnia Żałoby Narodowej w niemieckim Bundestagu w niedzielę oddano
hołd ofiarom wojen i totalitarnych systemów. Szefowa klubu parlamentarnego CSU Gerda Hasselfeldt
wskazała na znaczenie pojednania z Francją i Polską dla pokoju w powojennej Europie.

Z okazji Dnia Żałoby Narodowej w niemieckim Bundestagu w niedzielę oddano hołd ofiarom wojen i totalitarnych systemów. Szefowa klubu parlamentarnego CSU Gerda Hasselfeldt wskazała na znaczenie pojednania z Francją i Polską dla pokoju w powojennej Europie.

"Pojednanie z Francją to jedna najważniejszych nauk, jakie Niemcy wyciągnęli z przeszłości" - powiedziała Hasselfeldt w okolicznościowym przemówieniu podczas uroczystego posiedzenia parlamentu. "Odwieczna wrogość" należy do przeszłości, stosunki z Francją nacechowane są dziś partnerstwem i przyjaźnią, a otwarte granice i spotkania są oczywistością - podkreśliła deputowana bawarskiej CSU - partii uczestniczącej w koalicji rządowej Angeli Merkel.

Za równie ważne Hasselfeldt uznała gest ówczesnego kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który w grudniu 1970 roku ukląkł, oddając cześć ofiarom III. Rzeszy, przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. To był znaczący krok na drodze do pojednania Polaków i Niemców - powiedziała, dodając, że cieszy się, iż obecnie Niemcy utrzymują bardzo dobre stosunki ze wszystkimi krajami na Wschodzie.

W uroczystości w Bundestagu uczestniczył prezydent Niemiec Joachim Gauck.

W dzielnicy Berlina Buch został odsłonięty pomnik osób niepełnosprawnych umysłowo i chorych psychicznie, zamordowanych w czasie wojny przez niemieckich nazistów. Z kierowanego przez fanatycznego nazistę Wilhelma Bendera szpitala w Buch, gdzie byli przetrzymywani pacjenci przeznaczeni do uśmiercenia, wysłano do obozów koncentracyjnych co najmniej 3 tys. osób. Ogółem naziści zamordowali do końca wojny około 300 tys. niepełnosprawnych i psychicznie chorych.

Dzień Żałoby Narodowej obchodzony jest w Niemczech od 1922 roku. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku służył utrwalaniu pamięci o niemieckich sukcesach wojennych i kształtowaniu agresywnych postaw. Reaktywowany po zakończeniu wojny, dzień ten - obchodzony zawsze w niedzielę dwa tygodnie przed początkiem adwentu, poświęcony jest obecnie pamięci wszystkich ofiar wojen i dyktatur.(PAP)

lep/ ro/

12656550

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)