Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Egon Bahr przyznaje Polsce ważną rolę w Europie

0
Podziel się:

Twórca niemieckiej polityki porozumienia z krajami Europy Środkowej i
Wschodniej z lat 70., Egon Bahr, dostrzega w Polsce ważnego partnera Niemiec i Francji w EU,
jednak dopiero wtedy, gdy Polska przejmie wspólną walutę euro - podała agencja dpa.

Twórca niemieckiej polityki porozumienia z krajami Europy Środkowej i Wschodniej z lat 70., Egon Bahr, dostrzega w Polsce ważnego partnera Niemiec i Francji w EU, jednak dopiero wtedy, gdy Polska przejmie wspólną walutę euro - podała agencja dpa.

Niemiecko-francuski motor nie wystarczy w przyszłości do zapewnienia Europie skutecznego działania - powiedział Bahr w poniedziałek w Berlinie na spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Friedricha Eberta z okazji jego 90. urodzin. Zdaniem polityka niemieckiej SPD coraz większą rolę odgrywać będzie Trójkąt Weimarski, do którego oprócz Berlina i Paryża, należy także Warszawa. Warunkiem jest jednak to, by Polska stała się "częścią strefy euro".

Niemcy nie powinny obawiać się większej roli kierowniczej w UE, muszą jednak wykazać duże wyczucie, by przekonać do tego swoich partnerów - zaznaczył polityk.

Bahr ostro skrytykował obecny stan Unii Europejskiej. Jego zdaniem Europa znajduje się "w odpychającej kondycji". Nieważne czy chodzi o akcję ratowania banków czy też o "tarcze ratunkowe" - Europa to sprawa wąskiej grupy ekspertów, którzy "jakoby mieli wszystko pod kontrolą, ale sami nie wiedzą, jakim i czyim kosztem" - powiedział polityk.

Bahr należał od lat 1960. do najbliższych współpracowników socjaldemokratycznego kanclerza Willy'ego Brandta. Uznawany jest za twórcę programu niemieckiej "Ostpolitik" - polityki odprężenia i porozumienia z Polską, ZSRR i innymi krajami Europy Środkowej, znajdującymi się wówczas w radzieckiej strefie wpływów. Jednym z rezultatów polityki rządu kanclerza Brandta (1969-1974) był układ Polska-RFN z 1970 r., w którym Niemcy Zachodnie uznały polską granicę zachodnią na Odrze i Nysie Łużyckiej. (PAP)

lep/ ro/

11213841, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)