Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy i Mongolia podpisały porozumienia w dziedzinie energetyki

0
Podziel się:

Niemcy i Mongolia podpisały w czwartek opiewające na miliardy dolarów
porozumienia dotyczące wydobycia węgla z bogatych mongolskich złóż oraz współpracy przy produkcji
energii elektrycznej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z wizytą w Ułan Bator.

Niemcy i Mongolia podpisały w czwartek opiewające na miliardy dolarów porozumienia dotyczące wydobycia węgla z bogatych mongolskich złóż oraz współpracy przy produkcji energii elektrycznej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z wizytą w Ułan Bator.

Przedstawiciele firm wydobywczych - spółki joint venture niemieckiego BBM Operta i australijskiego Macmahon, oraz mongolskiego Erdenes Tavan Tolgoi - zawarły porozumienie w sprawie wydobycia węgla koksującego. Wartość umowy szacuje się na dwa miliardy dolarów.

Koncern Siemens podpisał z kolei porozumienie z mongolską firmą Erdenes dotyczące budowy elektrowni, która ma dostarczać energię do kopalni Tavan Tolgoi. W Tavan Tolgoi znajduje się jedno z największych nieeksploatowanych złóż węgla na świecie.

Mongolia należy do światowej czołówki państw pod względem niewykorzystanych zasobów naturalnych. Międzynarodowe koncerny górnicze rozpoczęły już wyścig o prawo do eksploatacji mongolskich złóż - podkreśla agencja dpa. Poprzez nowe porozumienia Mongolia chce uniezależnić się od swoich głównych partnerów handlowych, Chin i Rosji - podkreśla niemiecka agencja.

Ubiegłoroczny bilans handlowy w stosunkach między Niemcami a Mongolią wyniósł zaledwie ok. 100 mln euro. Udział Niemiec w imporcie Mongolii wyniósł tylko 2,7 proc., a w eksporcie - 0,8 proc. Dla porównania aż 85 proc. eksportu Mongolii trafia do Chin, a ok. 30 proc. towarów importowanych jest z Rosji.

Niemcy i Mongolia dobrze się uzupełniają - powiedział agencji dpa mongolski premier Suechbaataryn Batbołd przed pierwszą wizytą szefa niemieckiego rządu w tym kraju. "My mamy surowce, a Niemcy technologie. Gdy połączymy je ze sobą, będzie to z korzyścią dla obu krajów" - podkreślił.

Mongolia chce wkroczyć również na rynek tzw. metali ziem rzadkich, wykorzystywanych w branży zaawansowanych technologii, i rozszerzyć współpracę w tej dziedzinie - dodał Batbołd. (PAP)

akl/ ap/

9977805

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)