Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Koalicja rządząca nadal w dołku sondażowym

0
Podziel się

Notowania rządzącej w Niemczech koalicji chadeków i liberałów utrzymują się
na rekordowo niskim poziomie - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Forsa dla tygodnika "Stern" i
telewizji RTL.

bEiowaWd

Notowania rządzącej w Niemczech koalicji chadeków i liberałów utrzymują się na rekordowo niskim poziomie - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Forsa dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL.

Chadecki blok CDU/CSU cieszy się poparciem 30 proc. respondentów. Z kolei koalicyjna liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) balansuje na granicy progu wyborczego z 5-procentowym poparciem (o jeden punkt procentowy więcej niż przed tygodniem).

Główne ugrupowanie opozycyjne, Socjaldemokratyczna partia Niemiec (SPD), mogłoby liczyć na 27 proc. głosów, Zieloni - aż na 20 proc., a Lewica - na 11 proc.

bEiowaWf

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, SPD wspólnie z Zielonymi uzyskałaby większość w Bundestagu.

W związku z dramatycznym spadkiem notowań liberałów coraz więcej polityków tej partii otwarcie żąda ustąpienia jej szefa, wicekanclerza Guido Westerwellego. "Jestem przekonany, że to potrzebny krok" - oświadczył w wywiadzie prasowym sekretarz generalny FDP w kraju Saary Ruediger Linsler.

Jak dodał, życzyłby sobie, aby Westerwelle sam dostrzegł tę potrzebę, zanim szkody dla FDP będą jeszcze większe.

Wcześniej rezygnacji Westerwellego zażądał też przewodniczący FDP w Hesji Joerg-Uwe Hahn.

bEiowaWl

Od wyborów parlamentarnych we wrześniu zeszłego roku FDP straciła w sondażach aż 10 punktów procentowych.

Westerwelle uważa jednak, że niskie notowania partii to stan przejściowy i nie widzi potrzeb zmian we władzach ugrupowania. "Poparcie dla FDP znów zacznie szybko rosnąć, gdy dobre rezultaty naszej pracy będą coraz bardziej widoczne" - oświadczył polityk w poniedziałek.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/

bEiowaWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)