Notowania

marynarka wojenna
18.06.2013 23:29

Niemcy: Kobiety po raz pierwszy dowódcami okrętów wojennych

Dwie panie w stopniu kapitana będą dowodzić trałowcami w eskadrze stacjonującej w bazie morskiej w Kilonii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Navy NewsStand Home/CC/Wikipedia)

*Dwie panie w stopniu kapitana będą dowodzić trałowcami w eskadrze stacjonującej w bazie morskiej w Kilonii - podało dowództwo niemieckiej floty. *

Kapitan Inka von Puttkametr będzie dowodziła trałowcem _ Homburg _, natomiast jej koleżanka Helena Linder-Jess bliźniaczą jednostką _ Datteln _. Oba okręty należą do składającej się z 13 okrętów eskadry stacjonującej w Kilonii.

Stanowiska dowódcze są ukoronowaniem ponad dwunastoletniej kariery wojskowej obu kobiet - czytamy w komunikacie prasowym dowództwa marynarki. Obie zgłosiły się do służby w 2001 roku.

Wdrażając w życie wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, Bundeswehra umożliwiła wówczas kobietom karierę we wszystkich rodzajach broni. Po przeszkoleniu i studiach na wojskowej uczelni uczestniczyły między innymi w ONZ-owskiej misji UNIFIL u wybrzeży Libanu.

_ - Fakt, że od dziś na tym okręcie kobieta wydaje rozkazy, jest nowym wyzwaniem nie tylko dla mnie, lecz także dla całej załogi _ - powiedziała von Puttkamer.

W niemieckiej armii służy obecnie 18,5 tys. kobiet, co stanowi około 10 proc. wszystkich żołnierzy. Celem dowództwa Bundeswehry jest podniesienie tego wskaźnika do 15 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy chcą być pożądanymi gośćmi. Gdzie? Misja bojowa NATO w Afganistanie dobiegnie kresu z końcem 2014 roku, ale Niemcy...
Kobiety z pierwszej linii frontu -_ Nie ma czasu na strach, nie ma oporów. Chwile spędzone w Rosomaku, na patrolu jednoczą _ - przekonuje kpr. Barbara Kamińska.
Pierwszy wywiad szefa tej służby. Od 57 lat Największy kłopot niemieckim służbom sprawiają rosyjscy i chińscy szpiedzy, którzy usiłują werbować żołnierzy Bundeswehry jako agentów.
Tagi: marynarka wojenna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz