Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Kontratak zwolenników palenia

0
Podziel się:

Dolna Saksonia wprowadza wyjątki od powszechnego zakazu
palenia w miejscach publicznych.

Niemcy: Kontratak zwolenników palenia
(PAP/EPA)

Dolna Saksonia stała się kolejnym - po Saksonii, Berlinie i Kraju Saary - niemieckim krajem związkowym, w którym wprowadzono wyjątki od powszechnego zakazu palenia w miejscach publicznych.

Palenie będzie tam dozwolone w lokalach z jednym pomieszczeniem, w których nie serwuje się potraw - zadecydował we wtorek rząd Dolnej Saksonii.

Zmianę wprowadzono po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe z zeszłego tygodnia. Na mocy tego orzeczenia parlamenty krajów związkowych mają czas do końca 2009 roku, by albo całkowicie zakazać palenia we wszystkich lokalach, albo zweryfikować wyjątki, na jakie zezwala ich prawo.

Sąd uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy, które zakazują palenia w restauracjach i barach, ale pozwalają, by większe z nich wydzieliły jedno pomieszczenie dla palących klientów. Przepisy w takim brzmieniu dyskryminują np. lokale z jednym pomieszczeniem.

Słychać jednak obawy, że coraz liczniejsze wyjątki od zakazu palenia staną się wkrótce regułą, a wolność palaczy będzie ważniejsza od zdrowia niepalących.

Powszechny zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych obowiązuje w Niemczech od początku roku i ma na celu ochronę osób niepalących przed skutkami biernego palenia.

JAK OSTRE POWINNY BYĆ RESTRYKCJE WOBEC PALACZY?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)