Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel apeluje do posłów o poparcie dla konstytucji UE

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w
poniedziałek do parlamentarzystów z krajów Unii Europejskiej o
poparcie dla traktatu konstytucyjnego, dzięki któremu Europa
zdołałaby odzyskać zdolność do działania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w poniedziałek do parlamentarzystów z krajów Unii Europejskiej o poparcie dla traktatu konstytucyjnego, dzięki któremu Europa zdołałaby odzyskać zdolność do działania.

Obowiązujący obecnie Traktat z Nicei nie jest w stanie zapewnić Wspólnocie 27 państw warunków do sprawnego funkcjonowania - uważa Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu uczestniczyła w spotkaniu 240 przedstawicieli komisji europejskich i wspólnotowych narodowych parlamentów państw członkowskich Unii oraz krajów kandydujących, w tym Ukrainy i Mołdawii.

COSAC (Conference of Community and European Affairs Committees od Parliaments of the European Union) powstała w 1989 roku w Paryżu jako nieformalna płaszczyzna międzyparlamentarnych kontaktów. Członkowie komisji spotykają się co pół roku w kraju, który aktualnie przewodzi UE.

Uzasadniając konieczność przyjęcia Traktatu Konstytucyjnego, Merkel podkreśliła, że dopóki obowiązuje dokument nicejski Chorwacja i Macedonia nie mogą zostać przyjęte do Unii, niezależnie od tego, czy spełnią wszystkie warunki, czy też nie. "Traktat z Nicei skrojony jest na 27 krajów. Mówię to wszystkim tym, którzy domagają się dalszego rozszerzania Unii" - mówiła pani kanclerz.

Merkel przypomniała, że w przyjętej w marcu Deklaracji Berlińskiej szefowie państw i rządów UE opowiedzieli się za stworzeniem do kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku nowych traktatowych podstaw UE.

Wśród najważniejszych problemów, przed jakimi stoi obecnie Europa, niemiecka kanclerz wymieniła bezpieczeństwo energetyczne. "Polityka energetyczna jest papierkiem lakmusowym solidarności europejskiej" - powiedziała. Podkreśliła, że obecnie Wspólnota nie posiada kompetencji do podejmowania działań w tej dziedzinie.

Przewodniczący niemieckiej komisji ds. UE Matthias Wissmann powiedział PAP w przerwie obrad, że słowa Merkel dotyczące energetyki były "ukrytym sygnałem dla polskich kolegów". "To deklaracja naszej solidarności" - dodał.

Nawiązując do obaw przed przekształceniem Europy w "superpaństwo", Merkel podkreśliła, że obecny Traktat Konstytucyjny wychodzi naprzeciw tym obawom, umacniając rolę narodowych parlamentów i zasadę subsydiarności, a także zwiększając wpływ regionów. Podkreśliła, że państwa narodowe pozostaną "suwerenami traktatów". "Nie dojdzie do przekazania kompetencji, jeżeli państwa nie będą tego chciały" - dodała.

Merkel wyjaśniła, że zadaniem Niemiec nie jest rozwiązanie wszystkich problemów związanych z traktatem, lecz przedstawienie w czerwcu, na zakończenie niemieckiego przewodnictwa w UE "rozkładu jazdy". "Chodzi o to, żeby znaleźć właściwą miarę, nikogo nie nadwerężając" - powiedziała. Zaznaczyła, że musi liczyć się głos nie tylko tych, którzy chcą zmian, lecz także tych 18-22 krajów, które są zadowolone z obecnego projektu. "Dlatego konieczny jest uczciwy kompromis" - powiedziała kanclerz.

Poseł PiS Karol Karski, poproszony przez PAP o ocenę wystąpienia Merkel, uznał jej argumenty za "taktykę negocjacyjną". "Pani kanclerz nie ma racji, mówiąc, że brak Traktatu Konstytucyjnego uniemożliwia przyjmowanie nowych krajów, w tym Chorwacji i Macedonii" - powiedział poseł. "Tę sprawę można bardzo prosto rozwiązać za pomocą traktatu akcesyjnego" - wyjaśnił.

Zdaniem Karskiego, Niemcom nie uda się dokonać przełomu w kwestii konstytucji UE. "Okres refleksji jeszcze nie skończył się" - zauważył polityk. Za rzecz pozytywną uznał docenienie przez Niemcy wagi problematyki energetycznej.

Deputowany Wissmann chwalił polską delegację za "bardzo proeuropejską postawę". Ostrzegł równocześnie Polskę przed forsowaniem projektu zmian systemu głosowania w Radzie UE. "Pole manewru w tej sprawie jest równe zeru" - powiedział PAP.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)