Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
16.06.2007 12:18

Niemcy: Merkel apeluje o wolę kompromisu w sprawie Traktatu UE

(dochodzi więcej wypowiedzi Merkel)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi więcej wypowiedzi Merkel)

16.6. Berlin (PAP) - Kanclerz Niemiec Angela Merkel ponownie zaapelowała w sobotę - na pięć dni przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli - do wszystkich krajów Wspólnoty o wykazanie gotowości do kompromisu w kwestii Traktatu Konstytucyjnego UE.

W krótkim orędziu, dostępnym od soboty w formie nagrania wideo w internecie, Merkel przypomniała, że jej celem, potwierdzonym podczas uroczystości 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich w marcu, jest stworzenie do roku 2009 odnowionego fundamentu Unii.

"Przedstawimy teraz propozycję rozkładu jazdy. Aby mógł on zostać uchwalony, konieczna będzie gotowość do kompromisu ze strony wszystkich. Pracujemy nad tym, dziękując wielu krajom członkowskim, które dążą wraz z nami do tego samego celu" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

"Mam nadzieję, że uda się nam w przyszłym tygodniu uchwalić ten rozkład jazdy i stworzyć tym samym podstawę do przyjęcia odnowionego traktatu, który pozwoli Europie odzyskać zdolność do działania" - podkreśliła Merkel.

Pani kanclerz nie odniosła się ani słowem do sporu z Polską o system głosowania w Radzie UE. Ten problem będzie tematem rozmowy Merkel z prezydentem Lechem Kaczyńskim w sobotę po południu w rezydencji Meseberg pod Berlinem.

Zdaniem Merkel, nowy traktatowy fundament jest Unii potrzebny. Zaznaczyła, że mieszkańcy Unii słusznie domagają się, by zajęto się ich problemami - zapewnieniem dobrobytu i wzrostu gospodarczego oraz by Wspólnota przemawiała jednym głosem w sprawach międzynarodowych.

Merkel oceniła pozytywnie dokonania Niemiec w dobiegającym końca półroczu, kiedy jej kraj sprawował przewodnictwo w Unii. Wśród sukcesów wymieniła obniżkę opłat za zagraniczne rozmowy z z telefonów komórkowych, rozszerzenie umowy z Schengen o zniesieniu wewnętrznych kontroli granicznych na kraje środkowoeuropejskie oraz decyzje dotyczące ochrony klimatu.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mw/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz