Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel apeluje o zachowanie integralności Ukrainy

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w poniedziałek do sił
politycznych, które przejęły odpowiedzialność za Ukrainę, o zachowanie integralności kraju. Według
rzecznika rządu w Berlinie Angela Merkel i Julia Tymoszenko nie ustaliły terminu spotkania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w poniedziałek do sił politycznych, które przejęły odpowiedzialność za Ukrainę, o zachowanie integralności kraju. Według rzecznika rządu w Berlinie Angela Merkel i Julia Tymoszenko nie ustaliły terminu spotkania.

"Ci, którzy obecnie przejmują odpowiedzialność, muszą utrzymać integralność kraju. Ten cel musi znaleźć odbicie w składzie i w programie politycznym powstającego rządu" - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Jak zaznaczył, nowe władze muszą uwzględnić, wychodząc im naprzeciw, interesy wschodu i południa Ukrainy, także Krymu.

"Na końcu procesu transformacji powinno dojść do transparentnych, wolnych i demokratycznych wyborów, które dadzą nowemu kierownictwu politycznemu legitymację" - powiedział Seibert. "UE, a także Niemcy będą wspierać ten proces" - zapewnił w imieniu kanclerz jej rzecznik.

Seibert poinformował o przeprowadzeniu przez Merkel w niedzielę rozmów telefonicznych z liderami opozycji ukraińskiej - Witalijem Kliczką i Arsenijem Jaceniukiem oraz Julią Tymoszenko, a także z prezydentami Rosji i Francji - Władimirem Putinem i Francois Hollande'em. Próba nawiązania kontaktu z pozbawionym władzy przez parlament Wiktorem Janukowiczem nie powiodła się.

"We wszystkich tych rozmowach kanclerz apelowała o umiar" - powiedział rzecznik. "Jesteśmy przekonani, że wszyscy zainteresowani są tym, by proces transformacji przebiegał transparentnie i praworządnie. Są szanse, by tak się stało" - podkreślił Seibert, zastrzegając, że sytuacja na Ukrainie "pozostaje napięta i niepewna".

Według rzecznika niemieckiego rządu drzwi (do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE) dla Ukrainy pozostają otwarte. W niemieckim MSZ powstał międzyresortowy zespół analizujący wydarzenia na Ukrainie.

Seibert zaprzeczył, jakoby podczas rozmowy Merkel z Tymoszenko został ustalony konkretny termin ich spotkania. Rzecznik wyjaśnił, że niemiecka kanclerz przyjęła z zadowoleniem zwolnienie z więzienia byłej premier i zaproponowała jej rehabilitację w Niemczech. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Merkel popiera ambicje polityczne byłej premier Ukrainy.

Służby prasowe Tymoszenko podały natomiast, że podczas spotkania uzgodniono spotkanie w najbliższym czasie. Według tego źródła kanclerz Niemiec wyraziła pewność, że powrót Tymoszenko "przyczyni się do utrzymania jedności Ukrainy i pomoże krajowi na drodze proeuropejskich reform".

Znalezienie odpowiednich kadr jest sprawą Ukraińców - powiedział Seibert.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)