Notowania

wiadomości
25.04.2012 18:47

Niemcy: Merkel nie zamierza rezygnować z walki o dyscyplinę finansową

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie zamierza odchodzić od polityki wzmacniania dyscypliny finansowej w strefie euro, pomimo zawirowań politycznych w niektórych krajach eurolandu - oświadczył w środę jej rzecznik Steffen Seibert.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie zamierza odchodzić od polityki wzmacniania dyscypliny finansowej w strefie euro, pomimo zawirowań politycznych w niektórych krajach eurolandu - oświadczył w środę jej rzecznik Steffen Seibert.

"Z całych sił staramy się razem z naszymi partnerami kontynuować podjęte działania, aby wyprowadzić Europę z kryzysu zadłużenia" - powiedział Seibert, reagując na komentarze, że po wyborach prezydenckich we Francji oraz dymisji rządu w Holandii Berlin może utracić najważniejszych sojuszników w walce o zrównoważenie budżetów państw eurolandu.

"Stwierdzenie, że Niemcy uprawiają czystą politykę oszczędności razem z takimi krajami, jak Holandia, jest błędne" - dodał. Według Seiberta w obliczu ogromnego zadłużenia państw eurolandu celem Berlina jest solidne gospodarowanie i stopniowe uzdrawianie budżetów, ale jednoczesne bardziej zrównoważony wzrost gospodarczy oraz wspieranie zatrudnienia poprzez reformy strukturalne.

Zdaniem niektórych komentatorów zwycięstwo socjalisty Francois Hollande'a w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji oraz dymisja holenderskiego rządu, będąca następstwem sporu o redukcję deficytu budżetowego, sygnalizują, że w eurolandzie może dojść do buntu przeciwko forsowanej przez Merkel bolesnej polityce zaciskania pasa.

Francois Hollande powtórzył w środę, że jeśli 6 maja pokona konserwatywnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w drugiej turze wyborów prezydenckich, doprowadzi do renegocjacji europejskiego paktu fiskalnego o zaostrzeniu dyscypliny budżetowej. "To musi być także zwycięstwo nowej Europy" - powiedział Hollande.

Według francuskiego socjalisty pakt fiskalny musi zostać uzupełniony o pakt dla wzrostu gospodarczego oraz inwestycje w projekty infrastrukturalne, które pozwolą stworzyć nowe miejsca pracy. Hollande dodał, że chce pozyskać dla swojego programu poparcie głównych europejskich instytucji finansowych.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz