Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Merkel uznała wynik wyborów do Bundestagu za wspaniały

0
Podziel się

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała za wspaniały wynik osiągnięty przez
partie chadeckie CDU/CSU w niedzielnych wyborach do Bundestagu. FDP, dotychczasowy koalicjant
chadeków, przyznaje się do porażki.

bEpFAsrp

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała za wspaniały wynik osiągnięty przez partie chadeckie CDU/CSU w niedzielnych wyborach do Bundestagu. FDP, dotychczasowy koalicjant chadeków, przyznaje się do porażki. *

"To wspaniały wynik" - powiedziała Merkel w niedzielę wieczorem w centrali swej partii w Berlinie, komentując sondaże exit poll, przewidujące dla CDU i CSU wynik powyżej 42 proc. "Obie nasze partie są partiami reprezentującymi całe społeczeństwo" - podkreśliła szefowa rządu i równocześnie przewodnicząca CDU. "W najbliższych czterech latach zrobimy wszystko, by były to dla Niemiec lata pełne sukcesów" - zapewniła Merkel.

Merkel stoi na czele niemieckiego rządu od 2005 roku. W pierwszej kadencji rządziła wspólnie z SPD, od 2009 roku jej partnerem była liberalna FDP. W porównaniu z rokiem 2009 chadecy uzyskali wynik lepszy o 8,7 punktów procentowych.

bEpFAsrr

Merkel powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie na deklaracje w sprawie rozmów o utworzeniu rządu. "Zaczekajmy na oficjalne wyniki wyborów" - zaapelowała.

Dotychczasowy koalicjant chadeków, FDP, uzyskał według sondaży 4,9 proc., czyli znalazł się poniżej 5-procentowego progu wyborczego. "To dla nas trudny wieczór" - powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej liberałów Rainer Bruederle. "FDP przeżywa ciężkie chwile" - przyznał, ale też podkreślił, że "to nie jest jeszcze koniec partii". FDP była reprezentowana w Bundestagu od powstania RFN w 1949 roku. Wielokrotnie odgrywała rolę języczka u wagi, przesądzając o powstaniu rządu SPD-FDP kanclerza Willy'ego Brandta czy w 1982 roku koalicji CDU/CSU-FDP pod kierownictwem Helmuta Kohla.

Walcząca o odsunięcie chadeków od władzy SPD poprawiła o trzy punkty procentowe wynik sprzed czterech lat, uzyskując około 26 proc. "Poprawiliśmy wynik, ale dostaliśmy mniej, niż się spodziewaliśmy" - powiedział szef SPD Sigmar Gabriel. Kandydat SPD na kanclerza Peer Steibrueck zastrzegł, że sytuacja powyborcza nie jest jasna. "Byłbym ostrożny ze spekulacjami na temat +wielkiej koalicji+ (CDU/CSU-SPD)" - powiedział Steinbrueck. "Piłka znajduje się na połowie boiska pani Merkel" - dodał socjaldemokrata.

Ze względu na porażkę FDP, która najprawdopodobniej nie wejdzie do Bundestagu, najbardziej prawdopodobnym wyjściem jest koalicja chadeków z SPD. Teoretycznie w rachubę wchodzi także współpraca z Zielonymi.

bEpFAsrx

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ kar/

bEpFAsrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)