Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: MSW chce od brytyjskiego ambasadora wyjaśnień ws. podsłuchów

0
Podziel się:

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zażądało od brytyjskiego
ambasadora pisemnych wyjaśnień w sprawie stacji przechwytywania łączności elektronicznej, która
miałaby się znajdować w budynku ambasady w Berlinie - poinformowała w środę agencja dpa.

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zażądało od brytyjskiego ambasadora pisemnych wyjaśnień w sprawie stacji przechwytywania łączności elektronicznej, która miałaby się znajdować w budynku ambasady w Berlinie - poinformowała w środę agencja dpa.

W udostępnionym jej liście sekretarz stanu w MSW Klaus-Dieter Fritsche domaga się informacji, czy w ambasadzie znajdują się urządzenia do podsłuchiwania telekomunikacji w rządowej dzielnicy Berlina.

Jak zaznacza dpa, forma pytań wskazuje na poważne traktowanie przez resort doniesień wtorkowego wydania brytyjskiego dziennika "The Independent". Powołując się na dokumenty udostępnione przez byłego współpracownika podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena, gazeta napisała, że w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie znajduje się stacja podsłuchowa. Stacja ta, o której istnieniu mają również świadczyć anteny na dachu placówki, należy do brytyjskiej rządowej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ. Ambasada położona jest w bliskim sąsiedztwie niemieckiego parlamentu i w odległości około kilometra od urzędu kanclerskiego.

Postawione w liście Fritschego pytania brzmią: "Jakiemu celowi służą te przedsięwzięcia i jaka grupa celów miała być w ich ramach rozpoznawana?" oraz "Czy za pomocą tych urządzeń podsłuchowych przechwytywano komunikowanie się członków niemieckiego rządu lub posłów do Bundestagu?". Przedstawiciel MSW zapytał również, jakie podstawy do przechwytywania wewnątrzniemieckiej łączności są w brytyjskim prawie i jakim celom służy cylindryczna nadbudówka na ambasadzie.

W związku z doniesieniami "The Independent" brytyjski ambasador Simon McDonald został we wtorek wezwany do niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie dyrektor departamentu Europy poprosił go o zajęcie stanowiska w tej sprawie i zaznaczył, że podsłuchiwanie łączności z pomieszczeń misji dyplomatycznej byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym. (PAP)

dmi/ mc/

14985019 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)