Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Nadal wiele punktów spornych w rozmowach koalicyjnych

0
Podziel się:

Rozmowy koalicyjne pomiędzy niemiecką chadecją a liberalną FDP mogą
przeciągnąć się o kolejny tydzień - poinformował w środę w Berlinie sekretarz generalny CDU Ronald
Pofalla.

*Rozmowy koalicyjne pomiędzy niemiecką chadecją a liberalną FDP mogą przeciągnąć się o kolejny tydzień - poinformował w środę w Berlinie sekretarz generalny CDU Ronald Pofalla. *

Z kolei liberałowie zażądali od chadeków większej gotowości do kompromisu w kwestiach spornych. "Jeśli dąży się do koalicji, trzeba wyjść sobie naprzeciw" - oświadczyła w środę w Berlinie wiceprzewodnicząca frakcji FDP Sabine Leutheusser Schnarrenberger.

Jak powiedział Pofalla, cytowany przez agencję dpa, nie jest wykluczone, że negocjacje zostaną zakończone wcześniej, ale uczestnicy rozmów chcą dać sobie czas. Do piątku potrwają prace w grupach roboczych, a na najbliższy weekend zaplanowano zamknięte spotkanie czołowych polityków trzech partii: CDU, CSU i FDP, na którym podjęta zostanie próba doprowadzenia do kompromisu w sprawie spornych punktów. Dopiero później przyjdzie czas na ustalenia personalne.

Rozmowy koalicyjne rozpoczęły się 5 października. Nadal nie osiągnięto porozumienia w wielu kwestiach, takich jak polityka finansowa, reforma systemu służby zdrowia czy polityka bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ekspert FDP ds. polityki finansowej Volker Wissing powiedział gazecie "Sueddeutsche Zeitung", że jego partia obstaje przy żądaniu zasadniczej reformy systemu podatkowego oraz obniżenia ciężarów podatkowych o kwotę 15 mld euro już od 1 stycznia 2010 r. Według informacji mediów liberałowie są gotowi na oszczędności w innych dziedzinach, w tym na obcięcie środków Federalnej Agencji Pracy, by tylko zrealizować swe obietnice wyborcze.

Rozmowy utrudniają jednak informacje o ciężkiej sytuacji budżetu federalnego, krajów związkowych i gmin oraz o spadku dochodów podatkowych, które skurczyły się od początku roku o 6 procent wobec analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Przewodniczący FDP Guido Westerwelle powiedział jednak, że jest optymistą i uważa, iż uda się wypracować dobre porozumienie koalicyjne. "Robimy postępy. Myślę, że dokładnie dotrzymany tego, co obiecaliśmy przed wyborami" - powiedział.

Wstępne porozumienie osiągnięto na razie w kwestii korekty reformy podatku od firm i spadkowego oraz w sprawie poprawy położenia bezrobotnych, pobierających zasiłek tzw. Hartz-IV. Oszczędności oraz majątek takich osób będą chronione w większym stopniu niż dotychczas.

Kanclerz Angela Merkel chce, by nowy rząd Niemiec powstał przed 9 listopada.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ keb/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)