Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Polityk SPD wzywa do pojednania z komunistyczną przeszłością

0
Podziel się:

Tuż przed 20. rocznicą zburzenia muru berlińskiego socjaldemokratyczny
premier Brandenburgii Matthias Platzeck zażądał nowego, opartego na pojednaniu podejścia do
komunistycznej przeszłości wschodnich Niemiec.

Tuż przed 20. rocznicą zburzenia muru berlińskiego socjaldemokratyczny premier Brandenburgii Matthias Platzeck zażądał nowego, opartego na pojednaniu podejścia do komunistycznej przeszłości wschodnich Niemiec.

"Dwa dziesięciolecia po rewolucyjnym przełomie w NRD musimy wreszcie na poważnie zabrać się za spóźniony proces pojednania" - napisał Platzeck w artykule opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Polityk stawia za przykład doświadczenia RFN, która po katastrofie narodowego socjalizmu zdołała zbudować liberalne i obywatelskie społeczeństwo.

"Jak rozwinęłaby się sytuacja na zachodzie Niemiec, jeśli po 1945 r. dawni wrogowie zachowywaliby wobec siebie tak nieprzejednane stanowisko, jak często my dzisiaj wobec przeciwników z czasów zimnej wojny i wobec NRD?" - zastanawia się Platzeck.

Jego zdaniem demokratyzacja zachodnich Niemiec po 1945 r. mogła powieść się tylko pod warunkiem, że byli uczestnicy systemu narodowosocjalistycznego, a czasem nawet sprawcy, nie zostali na trwałe wykluczeni, lecz włączeni w nową sytuację.

Zdaniem Platzecka tymczasem po 19 latach od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. przez wschodnioniemieckie społeczeństwo wciąż przebiega "niezdrowa rysa", a większość wycofuje się z udziału w życiu publicznym, bo czuje się zepchnięta na margines.

"Nadal wznosi się bariery, pogłębiły się podziały" - pisze polityk SPD, który w 1989 r. angażował się w działalność opozycyjną przeciw komunistycznym władzom NRD.

Artykuł w "Spieglu" Platzeck opublikował w obliczu krytyki, z jaką spotkała się jego decyzja o wejściu w koalicję w parlamencie Brandenburgii z postkomunistyczną Lewicą, spadkobierczynią NRD-owskiej Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED). W środę umowa koalicyjna obu ugrupowań ma zostać zatwierdzona przez gremia partyjne.

Chadecka CDU, która wraz z SPD współrządziła dotychczas Brandenburgią, określiła jako hańbę kandydaturę poczdamskiego prawnika i sędziego Volkmara Schoeneburga na ministra sprawiedliwości landu. W 2002 r. Schoeneburg skrytykował procesy oskarżonych o strzelanie do uciekinierów przez granicę d. NRD.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)