Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Poseł CDU: dać polityczną szansę nowemu prezydentowi Iranu

0
Podziel się

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprecht
Polenz (CDU) powiedział w sobotę, że Zachód powinien dać "polityczną szansę" Hasanowi Rowhaniemu,
który po południu zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu.

bErcFHyZ

*Przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprecht Polenz (CDU)
powiedział w sobotę, że Zachód powinien dać "polityczną szansę" Hasanowi Rowhaniemu, który po południu zostanie zatwierdzony jako nowy prezydent Iranu. *

"Zachód powinien dać Rowhaniemu polityczną szansę" - powiedział Polenz dziennikowi "Neue Osnabruecker Zeitung". Jak wyjaśnił, kraje prowadzące z Teheranem negocjacje dotyczące programu atomowego powinny "pod pewnymi warunkami" przyznać Iranowi prawo do wzbogacania uranu (w izotopy rozszczepialne 235U) do 5 proc., jeżeli udowodni, że nie będzie z niego produkował broni.

Uran o takiej koncentracji izotopu 235U wykorzystywany jest do celów cywilnych.

bErcFHzb

Światowe mocarstwa podejrzewają, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. By zmusić Iran do przerwania testów, Zachód wprowadził w minionych latach szereg sankcji, w tym embargo na irańską ropę.

Rzecznik opozycyjnej niemieckiej partii Zieloni Omid Nouripour powiedział, że jeśli Iran wyjdzie krajom zachodnim naprzeciw, powinien zostać "nagrodzony" złagodzeniem sankcji lub pozwoleniem na pokojowe wykorzystanie energii atomowej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zastrzegł natomiast, że na złagodzenie sankcji jest jeszcze za wcześnie. Berlin będzie oceniał nowego prezydenta i jego rząd "po czynach, a nie po słowach" - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Niemcy należą, obok USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, do grupy sześciu państw prowadzących rozmowy z Teheranem na temat irańskiego programu atomowego.

bErcFHzh

Rowhani zostanie zatwierdzony w środę po południu jako nowy prezydent Iranu. Aktu zatwierdzenia dokona najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei. 64-letni Rowhani, umiarkowany duchowny, wygrał nieoczekiwanie wybory prezydenckie już w pierwszej turze 14 czerwca. Zastąpi uważanego za ultrakonserwatystę Mahmuda Ahmadineżada, który zgodnie z konstytucją po dwóch kadencjach nie mógł już kandydować. Zaprzysiężenie Rowhaniego odbędzie się przed parlamentem w niedzielę. (PAP)

lep/ cyk/ malk/

bErcFHzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)